Pagrindinis Analitika BREXIT Prekyba paslaugomis
Prekyba paslaugomis
Nuo 2021 m. sausio 1 d. fiziniai asmenys ir įmonės iš Jungtinės Karalystės, vykdantys veiklą Europos Sąjungoje, arba ES fiziniai asmenys ir įmonės, vykdantys veiklą Jungtinėje Karalystėje, nebegalės naudotis Sąjungos sutartyse numatyta įsisteigimo laisve ir laisve teikti paslaugas. Leidimai, kuriuos pagal ES bendrosios rinkos taisykles išdavė Jungtinės Karalystės valdžios institucijos, nuo 2021 m. sausio 1 d. Sąjungoje nebegalios. Tai ypač svarbu finansinių paslaugų, transporto, audiovizualinės žiniasklaidos ir energetikos paslaugų sritims.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. prekybiniai santykiai tarp Britanijos ir Bendrijos bus vystomi pagal bendrą sutartį. 1246 puslapių apimties dokumente išsamiai išdėstytos prekybos, muitų, muitinių veiklos, judumo sąlygos ir procedūros, kurių Jungtinė Karalystė ir ES laikysis po 2020 m. gruodžio 31 dienos. Su sutarties tekstu susipažinti galima čia. Susitarimo 33 puslapių santrauka – čia.
- Naudojuosi Jungtinėje Karalystėje įsisteigusių subjektų teikiamomis paslaugomis.
- Mano įmonė naudojasi Jungtinės Karalystės valdžios institucijų išduotomis licencijomis arba leidimais.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. oro vežėjai, turintys Jungtinės Karalystės licencijas išduodančios institucijos išduotas veiklos licencijas vykdyti komercinį keleivių, pašto ir (arba) krovinių vežimą oro transportu, nebegalės teikti oro transporto paslaugų Europos Sąjungoje. ES oro vežėjai ir aviacijos saugos sertifikatų turėtojai turės užtikrinti ir išlaikyti Sąjungos reikalavimų laikymąsi, įskaitant oro transporto bendrovėms keliamus reikalavimus dėl pagrindinės verslo vietos ir ES priklausančio kontrolinio akcijų paketo ir kontrolės bei Sąjungos aviacijos saugos srities acquis.
Naudinga informacija LR Susisiekimo ministerijos tinklalapyje.
ES oro susisiekimo srities taisyklės.
Aviacijos klausimais galite tiesiogiai kreiptis į Lietuvos Respublikos susisiekimo ministrijos Kelių ir oro transporto politikos grupės vyresnįjį patarėją – Vilių Veitą, tel. 8 5 2393846, el.p. vilius.veitas@sumin.lt.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. Jungtinėje Karalystėje įsisteigę kelių transporto vežėjai nebeturės Bendrijos licencijos. Taigi jie nebegalės automatiškai naudotis patekimo į bendrąją rinką teisėmis, kurias suteikia tokia licencija, ir konkrečiai ES vežėjų teise vykdyti reisus ir vežti prekes visoje Europos Sąjungoje. Pasikeitus su Jungtinės Karalystės ir ES sienos kirtimu susijusiems formalumams, transporto ir logistikos paslaugų teikėjams kils poveikis. Pasienio formalumai taip pat turės įtakos vairuotojams, keleiviams ir pasienio darbuotojams. Tai apima asmenų tikrinimą kertant sieną: tai reiškia, kad bus tikrinama atitiktis atvykimo ir buvimo reikalavimams, bus dedami antspaudai pasuose ir atitinkamais atvejais bus taikomi vizos reikalavimai.
ES kelių transporto srities taisyklės.
Kelių transporto klausimais galite tiesiogiai kreiptis į Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto politikos grupės vyresnįjį patarėją – Aleksandrą Stupenko, tel. 8 5 2393979, el.p. aleksandras.stupenko@sumin.lt.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. licencijos, kurias Jungtinė Karalystė yra išdavusi geležinkelių įmonėms, Europos Sąjungoje nebegalios, o Jungtinėje Karalystėje išduoti traukinio mašinistų sertifikatai ar licencijos eksploatuojant lokomotyvus ir traukinius ES geležinkelių sistemoje nebegalios.
Europos Sąjungos arba Jungtinės Karalystės geležinkelių įmonės, teikiančios tarpvalstybines paslaugas maršrutais tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos, turės atitikti teisės aktuose nustatytus reikalavimus, taikytinus ir Europos Sąjungoje, ir Jungtinėje Karalystėje. Tai pasakytina apie geležinkelių įmonės licenciją ir saugos sertifikatą, riedmenims išduodamus leidimus ir darbuotojų (traukinio mašinistų) licencijas. Taigi suinteresuotieji subjektai turi užtikrinti, kad turėtų Europos Sąjungoje galiojančias licencijas tarpvalstybinių paslaugų, kurios teikiamos ruožuose, esančiuose Europos Sąjungos teritorijoje, ir Jungtinėje Karalystėje galiojančias licencijas tarpvalstybinių paslaugų, kurios teikiamos ruožuose, esančiuose Jungtinės Karalystės teritorijoje.
Organizuojant savo tiekimo grandinės veiklą, atsižvelkite į tai, kad papildomiems patikrinimams kertant sieną ir formalumams atlikti reikės daugiau laiko.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. leidimai teikti paslaugas iš Jungtinės Karalystės visoje ES nebegalios.
Finansines paslaugas iš Jungtinės Karalystės Europos Sąjungai bus galima teikti pagal suinteresuotų valstybių narių atitinkamas trečiosioms šalims taikomas taisykles.
Pasitikrinkite, ar ir toliau galite naudotis Jungtinės Karalystės finansinių paslaugų teikėjų paslaugomis.
Jei vykdote veiklą Jungtinėje Karalystėje, susipažinkite su Jungtinės Karalystės finansinių paslaugų teikimo taisyklėmis.
Britanijos Vyriausybės skelbiami dokumentai ir taisyklės
LR finansų ministerijos skelbiama informacija
ES Bankų ir mokėjimo paslaugų srities taisyklės.
Lietuvos banko internetinėje svetainėje pateikiama su Brexit susijusi aktuali naujausia informacija.
Kontaktai, kuriais verslo atstovai gali kreiptis specifiniais, su finansinėmis paslaugomis susijusiais klausimais: Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros tarnyba – frpt@lb.lt (atsižvelgiant į klausimą bus nukreipta pas konkretų Lietuvos banko darbuotoją).
Nuo 2021 m. sausio 1 d. Jungtinės Karalystės piliečiai, nepriklausomai nuo to, kur jie įgijo savo kvalifikacijas, ir ES piliečiai, įgiję kvalifikacijas Jungtinėje Karalystėje, turės pasirūpinti, kad jos būtų pripažintos atitinkamoje valstybėje narėje laikantis tos šalies taisyklių, taikomų trečiųjų šalių piliečiams ir (arba) trečiųjų šalių kvalifikacijoms.
Po „Brexit“ Jungtinė Karalystė tampa trečiąja valstybe ir tuomet galios trečiųjų valstybių piliečių, įgijusių profesines kvalifikacijas trečiosiose valstybėse, profesinių kvalifikacijų pripažinimo taisyklės. Lietuvoje tokios taisyklės numatytos LR reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo Įstatymo (toliau – Įstatymas) 61 straipsnyje (šis straipsnis priimtas 2019-12-05). Aktuali redakcija.
Rengiantis Brexit buvo parengtas Įstatymo 18 str. papildymas kuris buvo priimtas 2019-04-11 ir įsigalios Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos dieną:
,,Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos savo nustatyta tvarka, vadovaudamosi šio straipsnio 1–7 dalyse nustatytais reikalavimais, pripažįsta šio straipsnio 1 dalyje nurodytus formalios kvalifikacijos įrodymus, kurie valstybių narių, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės (toliau – Jungtinė Karalystė) piliečiams Jungtinėje Karalystėje išduoti ne vėliau kaip per vienus metus nuo Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos dienos.“
Šis pakeitimas nustato, kad piliečių, įgijusių JK profesinę kvalifikaciją pagal 7 sektorines profesijas (gydytojas, odontologas, bendrosios praktikos slaugytojas, akušeris, vaistininkas, architektas, veterinarijos gydytojas) ne vėliau kaip per vienus metus po Brexit, tai yra iki 2022 m. vasario 1 d., jų profesinės kvalifikacijos bus pripažįstamos pagal automatinį profesinių kvalifikacijų principą. Šių profesijų rengimas yra suvienodintas visose ES valstybėse narėse. Asmenų, įgijusių profesines kvalifikacijas, tiek iki Brexit, tiek 1 metus po Brexit profesinės kvalifikacijos Lietuvoje bus pripažįstamos pagal automatinį pripažinimo principą, nepaisant to, kada jie atvyks į Lietuvą.
Atsakingas asmuo/kontaktai: Algimantė Treinienė, Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vyresnioji patarėja, tel. + 370 646 93675, el. paštas algimante.treiniene@am.lt.
Atsakingas asmuo/kontaktai: Karolina Petniūnienė, Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vyr. specialistė, tel. + 370 695 57893, el. paštas karolina.petniuniene@am.lt;
Nuoroda Aplinkos ministerijoje, žiūrėti nuo 15 punkto.
Papildomą informaciją ir kontaktus, susijusius su reglamentuojama profesija rasite čia.
2021 m. sausio 1 d. Jungtinėje Karalystėje įsisteigusios įmonės nebegalės taikyti Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvoje nustatyto kilmės šalies principo.
Todėl Jungtinėje Karalystėje įsisteigę audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų teikėjai turės laikytis visų atitinkamos valstybės narės, kurioje jie nori teikti savo paslaugas, taisyklių.
Susipažinkite su ES audiovizualinių paslaugų srities taisyklėmis.
Nors elektros energijos ir dujų jungiamąsias linijas, žinoma, galima naudoti ir toliau, nuo 2021 m. sausio 1 d. Jungtinė Karalystė nebedalyvaus specialiųjų Sąjungos platformų veikloje. Prekiaujant elektros energija su Didžiąja Britanija per jungiamąsias linijas bus naudojami alternatyvūs atsarginiai sprendimai. Jie turėtų padėti užtikrinti, kad elektros energija būtų galima prekiauti ir toliau, nors ne taip veiksmingai, kaip tai šiuo metu vyksta bendrojoje rinkoje.
Susipažinkite su ES energijos kilmės garantijų srities taisyklėmis.
Sekite informaciją LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklapyje
Kontaktiniai asmenys Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje dėl Brexit klausimų:
Mariana Žiukienė, Strateginių sprendimų paramos ir tarptautinio bendradarbiavimo grupės patarėja, mob. +37061517397, el. paštas mariana.ziukiene@socmin.lt
Milda Levandraitytė, Komunikacijos skyriaus patarėja, mob. +37069930817, el. paštas Milda.Levandraityte@socmin.lt
Papildoma informacija
Kilus klausimams apie potencialius pokyčius ES ir Jungtinės Karalystės ateities prekybiniuose santykiuose, galite rasti nuolat atnaujinimą informaciją URM puslapyje: JK išstojimas iš ES | Brexit | Lietuva Europos Sąjungoje | Lietuva regione ir pasaulyje | Užsienio politika | Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija (urm.lt) arba galite kreiptis tiesiogiai el. paštu pps@urm.lt