logo
search menu open menu close
  • Verslauk - Versli LietuvaVerslauk
  • Plėskis - Versli LietuvaPlėskis
  • Eksportuok - Versli LietuvaEksportuok
  • Analitika - Versli LietuvaAnalitika
  • Paslaugos - Versli LietuvaPaslaugos
  • Naujienos - Versli LietuvaNaujienos
  • Renginiai - Versli LietuvaRenginiai
  • Versli LietuvaApie mus
  • Kontaktai - Versli LietuvaKontaktai
  • Verslauk - Versli LietuvaVerslauk
  • Plėskis - Versli LietuvaPlėskis
  • Eksportuok - Versli LietuvaEksportuok
  • Analitika - Versli LietuvaAnalitika
  • Paslaugos - Versli LietuvaPaslaugos
  • Naujienos - Versli LietuvaNaujienos
  • Renginiai - Versli LietuvaRenginiai
  • Versli LietuvaApie mus
  • Kontaktai - Versli LietuvaKontaktai
Naujienlaiškis
Prenumeruokite naujienlaiškį ir sužinokite naujienas pirmieji
Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.
Naujienlaiškis užsakytas sėkmingai!
Konsultuokitės su mumis
  • LT
  • EN

Pagrindinis Analitika COVID-19 aktualijos verslui Patarimai Kibernetinio saugumo eksperto patarimai verslui – kas užtikrina ramų darbą iš namų?

Kibernetinio saugumo eksperto patarimai verslui – kas užtikrina ramų darbą iš namų?

Karantinas tampa tikru išbandymu verslo saugumui – darbo procesus perkėlus į virtualią erdvę, sumažėja rizika darbuotojų sveikatai, tačiau išauga grėsmė virusais užkrėsti programinę įrangą. Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) teigimu, programišiai naudojasi susidariusia ekstremalia situacija ir, prisidengdami įvairiomis institucijomis bei melagingomis naujienomis, siekia užvaldyti įrenginius bei išgauti konfidencialią informaciją.

„Danske Bank“ IT centro Lietuvoje Kibernetinio saugumo technologijų priežiūros komandos vadovas Viktoras Monkevičius antrina – įsilaužėliai taip pat bando pasisavinti bendrovių komercinius duomenis, sumenkinti tam tikro prekės ženklo įvaizdį arba sutrikdyti įmonių veiklą, taip vėliau prašydami finansinės išpirkos už veiklos tęstinumą.

Todėl saugumo ekspertas šiuo metu verslą ragina neprarasti budrumo bei kruopščiai pasirūpinti ne tik darbuotojų, bet ir informacijos saugumu.

Priešakinėse saugumo linijose – darbuotojai

NKSC perspėja – šiuo metu išaugęs ne tik COVID-19, bet ir verslo duomenų pažeidžiamumo pavojus. Piktavaliai elektroninėje erdvėje siuntinėja laiškus su žalingu programiniu kodu, platina suklastotas svetaines, socialinės inžinerijos metodais bando paskatinti įsidiegti kenkėjišką programinę įrangą. Todėl V. Monkevičius pabrėžia – konfidencialios bendrovių informacijos sergėjimas nėra vien tik verslo rūpestis: dirbdamas nuotoliniu būdu, saugumu privalo pasirūpinti kiekvienas darbuotojas.

Pašnekovas teigia – kibernetiniai įsilaužėliai, suteikdami klaidingą informaciją, nuolatos ieško būdų privilioti auditorijos dėmesį. Todėl, pasak saugumo eksperto, reikėtų saugotis nuo socialinės inžinerijos atakų: įtartinų laiškų, nepatikimų nuorodų ar failų, galinčių nutekinti duomenis bei užkrėsti kompiuteriniais virusais.

„Šiuo metu rizika nepastebėti, per vėlai užfiksuoti virusą arba įsilaužimą gerokai išaugusi. Darbuotojams saviizoliavus, reakcija į socialinės inžinerijos atakas yra sulėtėjusi, nes būdami šalia kitų komandos narių, jie reaguoja greičiau, iškart gali pasitikrinti, ar teikiama informacija yra klaidinanti, ar ne. Taip veiksmų gebama imtis čia ir dabar. Todėl dirbant nuotoliniu būdu palaikyti bendrą ryšį su komanda yra būtina. Be to, labai svarbu, kad, įvykus išpuoliui ar kilus įtarimams dėl atakos, darbuotojai komunikuotų, nedelsdami praneštų savo įmonės saugos įgaliotiniui arba tiesioginiam vadovui“, – apie pirminę reakciją į kibernetinę ataką kalba V. Monkevičius.

Saugumo specialistas tikina – verslas privalo tinkamai pasiruošti nuotoliniam darbui. Antraip atsiras procesų spragos ir kibernetinių pavojų išvengti nepavyks. Todėl siūloma rinktis tik įmonės patvirtintas bei žinomų gamintojų technologijas, o internete siūlomų nemokamų nuotolinio darbo priemonių geriau vengti. Pastarosios, pašnekovo manymu, ne visada užtikrina perduodamų duomenų integralumą ir konfidencialumą.

„Taip pat organizacijos neturėtų leisti tiesiogiai jungtis prie vidinių organizacijos resursų be papildomos apsaugos priemonių. Taip kibernetiniai įsilaužėliai gali patekti itin lengvai, o kartu sparčiai išplatinti virusinį kodą po organizacijos kompiuterinius tinklus. Be kompiuterinių saugos priemonių, įmonės įrangos naudojimo tik darbo reikmėms, vengimo instaliuoti bendrovės nepatvirtintas programas, praverstų ir namų bevielio ryšio įrenginių apsauga. Rekomenduočiau naudoti tik stiprius, įsilaužėliui neatspėjamus slaptažodžius, atnaujinti savo bevielio ryšio stotelės programinę įrangą iki naujausios, gamintojo siūlomos versijos“, – saugumo patarimais dalijasi V. Monkevičius.

Jis priduria, kad „Danske Bank“ atveju veiklos procesai vykdomi labai atsakingai, todėl įmonės darbuotojai nuolat tiesioginiai bendraujama su vadovu, yra numatytos tam tikros procedūros, kuriomis vadovaudamasis kiekvienas turi pranešti apie kilusius įtarimus dėl įsilaužimo. Jei kibernetinė ataka įvyksta – tam specialiai parengtas reakcijos instruktažas.

Pandemija – priežastis atakoms

V. Monkevičiaus teigimu, verslui privalu investuoti į duomenų apsaugą. „Šiuo metu rizika vienareikšmiškai auga, o virusai bei įsilaužėliai nėra tik ekstremalios situacijos grėsmė – jų pavojus išlieka nuolatinis. Karantinas ypač išbando visuomenės sąmoningumą, kadangi programišiai gali panaudoti pandemijos informaciją sėkmingai kibernetinei atakai vykdyti. Todėl itin svarbu išlikti budriais, kreiptis pagalbos, jei kyla įtarimų dėl duomenų praradimo“, – atkreipia dėmesį ekspertas.

Pabrėždamas budrumo aktualumą, pašnekovas teigia, kad specialistai netruko nustatyti vieną pavojingą interneto svetainę, kurioje buvo sukurtas ir vaizduojamas klaidingas koronaviruso paplitimo žemėlapis. Pastebėta, jog taip buvo bandoma užkrėsti naudotojų kompiuterius ir, pasinaudojus pandemija, vartotojų patiklumu bei ieškoma informacija, užvaldyti jautrius duomenis.

„Raginčiau labiau tikrinti ir skaityti tik patikimus informacinius šaltinius. Jei atakos išvengti nepavyko, įspėti kolegas. Gali būti, kad reikės izoliuoti kompiuterį ir atjungti jį nuo bendro tinklo, jog virusas nepasklistų plačiau. Tuomet tolimesnių veiksmų imasi sistemų administratoriai, atlieka reikiamas procedūras, šalindami kenksmingo kodo užkratą“, – sako V. Monkevičius.

Šaltinis: lrt.lt

Ar šis puslapis buvo naudingas?
Ačiū už atsiliepimą
Taip
Ne
Konsultuokitės su mumis

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Kontaktai

VšĮ „Versli Lietuva“

Tel. +370-5-2499-083

El. paštas: info@verslilietuva.lt

Juozo Balčikonio g. 3, LT-08247, Vilnius, Lietuva

Įmonės kodas: 302454111

PVM kodas: LT100005125012

Darbo valandos

Pirmadienis – Penktadienis 8.00 – 17.00

Pietų pertrauka 12.00 – 13.00

Privatumo politika
facebook twitter linkedin youtube instagram

Mes naudojame slapukus, kad pagerintume jūsų patirtį naudojantis šia svetaine. Spauskite „Patvirtinti“, jog perskaitėte ir priimate mūsų slapukų politiką.

Galite blokuoti slapukų naudojimą arba juos išjungti nustatymuose.

Versli Lietuva
Slapukų politika

Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).

Būtinieji slapukai

Šie slapukai leidžia interneto svetainei įsiminti jūsų pasirinktus dalykus (tokius, kaip pvz. jūsų miestas, kalba ar regionas) ir pasiūlyti patobulintas, jums asmeniškai pritaikytas funkcijas. Šių slapukų renkamą informaciją galima padaryti anoniminę, be to, jie negali stebėti jūsų naršymo veiklos kitose interneto svetainėse.

Jei išjungsite šį slapuką, mes negalėsime išsaugoti jūsų nuostatų. Tai reiškia, kad kiekvieną kartą, kai lankotės šioje svetainėje, reikės dar kartą įjungti arba išjungti slapukus.

Trečiųjų šalių slapukai

Šis puslapis naudoja Google Analytics surinkti anoniminei informacijai apie vartotojus, tokiai kaip lankytojų skaičius ar populiariausi puslapiai interneto svetainėje.

Pirmiausia įgalinkite Būtinuosius slapukus, jog galėtume išsaugoti jūsų nustatymus!