Naujienos

Kūrėjai vienijasi vardan "Tesla" gamyklos Lietuvoje

Pastarosiomis savaitėmis Lietuvoje regėjome seniai bematytą “sąjūdį” - iniciatyvą pritraukti elektromobilių ir energetikos gamintojos “Tesla” akumuliatorių gamyklą į Lietuvą. “Versli Lietuva” aiškinasi, kaip vienas straipsnis “Verslo žiniose” žaibiškai išsirutuliojo į renginių ciklą, diskusiją su aukščiausiais valdžios pareigūnais ir kūrybines dirbtuves.

Prieš porą mėnesių “Tesla Motors” vadovas Elon Musk paskelbė pradedantis ieškoti vietos antrajai įmonės baterijų gamyklai “Gigafactory” Europoje. Pirmoji šiuo metu yra statoma JAV Nevados valstijoje.

„Tesla Motors Gigafactory“ Lietuvoje? Kodėl ne?!“ netrukus straipsnyje "Verslo žinių" portale paklausė žinomas verslininkas ir visuomenininkas Vladas Lašas.

“Paklauskime savo kaimynų, – lenkų, latvių, estų, – ar jie norėtų prisijungti ir investuoti į mūsų „Gigafactory“ projektą? Paklauskime Londone, Dubline, Osle savo tautiečių, ar jie norėtų dirbti „Tesla Motors Gigafactory“ Lietuvoje? Paklauskime ekonomistų, koks „gigaprojektas“ pagal naudos ir kaštų analizę Lietuvai duotų didžiausią ekonominį pagreitį – „Rail Baltica“, Visagino atominė elektrinė, „Gigafactory“?.. Ir jei visi sutariame, kad verta, – imkime ir darykime! Kas norėtumėte pasirašyti laišką Elonui?”, - rašė V. Lašas.

Šis straipsnis netruko sulaukti gausaus palaikymo, diskusijų komentarų skiltyje, V. Lašui pradėjo siųsti el. laiškus įvairių profesijų šios idėjos fanai. Su V. Lašu susisiekė ir vienas dabartinių “Gigafactory” iniciatyvinės grupės koordinatorių Rygaudas Guodis, pasiūlęs visiems susidomėjusiems bendraminčiams susitikti gyvai užuot diskutavus straipsnio komentarų skiltyje.

“Nutarėme, kad visiems bendraminčiams būtų prasminga susitikti gyvai, tad ėmėme visus kviesti į pirmąjį susitikimą “ISM Innobase”. Komunikacija pagrinde vyko “Facebooke”, taip pat į pirmąjį renginį nukreipėme visus V. Lašui rašiusius laiškus ar skambinusius. Renginyje susirinko apie 80-90 žmonių, daug įvairių profesionalų, “Lietuvos Energijos” vadovai, “Investuok Lietuvoje” komanda ir kt. Dauguma atėjusių pareiškė, kad galėtų vienaip ar kitaip prisidėti prie iniciatyvos atvesti “Tesla” į Lietuvą. Kartu suformavome didesnę iniciatyvinę grupę, prie jos prisijungė “Verslios Lietuvos” ir “Startup Lithuania”, “Investuok Lietuvoje”, “Turing society” atstovai ir kiti savanoriai. Netrukus sutarėme rengti “Gigathon” renginį Martyno Mažvydo bibliotekoje - diskusiją su valdžios atstovais ir 24 val. trukmės kūrybines komunikacijos dirbtuves”, - pasakoja R. Guodis.

Valstybės lyderių palaikymas

O jau sausio 5 d. įvyko ir didysis “Gigathon” renginys, į kurio pirmąją dalį - diskusiją - organizatoriams pavyko pakviesti premjerą Saulių Skvernelį, ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių, Seimo ekonomikos komiteto Virginijų Sinkevičių, KTU rektorių Petrą Baršauską, “Investuok Lietuvoje”, “Lietuvos energijos” vadovus ir kitus įtakingus asmenis. Taip pat, renginiu susidomėjo visa pagrindinė šalies žiniasklaida, tiesioginę vaizdo transliaciją surengė “Delfi” portalas.

Renginio metu ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius patvirtino, kad „Investuok Lietuvoje“ bus skirti du etatai stambiam investuotojui „Tesla Motors“ pritraukti.

„Mes, kaip valstybė, turime turėti ir turime tokią ambiciją – pabandyti pritraukti milžinišką kompaniją, kuri iš esmės pakei mūsų valstybės raidą. Galime pabandyti ir alokuoti ir žmogiškųjų, ir finansinių išteklių ir startuoti banginių medžioklėje“, - kalbėjo ūkio ministras.

Pasak jo, nors sėkmės tikimybė nėra labai didelė ir tai kainuos nemažai lėšų, tačiau į stambaus investuotojo pritraukimą reikia žiūrėti kaip į valstybės žinomumo ir patrauklumo didinimą pasaulyje.

„Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas pritarė, kad apgalvotai paruoštas vertės pasiūlymas vienam stambiam investuotojui, net jeigu Lietuva nelaimės, pasitarnaus ir dešimčiai kitų investuotojų. Pasak jo, be „Tesla Motors Gigafactory“ pasaulyje yra dar bent septynios kompanijos, kurias verta medžioti.

M.Katinas įspėjo, kad negalima elgtis mėgėjiškai, pavyzdžiui, ateiti pas E.Muską su meilės laišku, kad Lietuva jūsų nori. Svarbu turėtų labai aiškų modelį – ką mūsų šalis gali pasiūlyti: kokias verslo sąlygas, infrastruktūrą, mokesčių lengvatas. Nes pristatyti savo pasiūlymą „Tesla“ vadovui galbūt turėsime vos kelias sekundes. Todėl reikia kalbėti ne tik skaičių kalba, bet ir sukelti teigiamas emocijas.

Renginyje dalyvavęs ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pripažino, kad sprendimai, reikalingi tokiems stambiems investuotojams kaip „Tesla Motors“, yra nestandartiniai. Premjeras pažadėjo, kad Vyriausybė dės visas pastangas, kad būtų priimti visi reikalingi greiti ir nestandartiniai sprendimai, kad Lietuva galėtų pritraukti gigafabriko statybas.  

„Matant patį entuziazmą, kuris įgauna geros bangos efektą, aš negalėjau praleisti šio renginio. Keliamas tikslas kai kam gali atrodyti kaip fantastika, bet mes turime kelti tokius tikslus ir jais tikėti. Šita idėja yra lengviau pasiekiama, nei kažkada buvęs Sąjūdis ir jo pasiekta Nepriklausomybė“, – sakė premjeras S. Skvernelis.

„Svarbu – susitelkimas. Tai turi būti bendras visų projektas. Taip, čia nebus standartinių sprendimų, be išimčių niekaip nepavyks. Turi būti ir įstatymų lygmenyje atliekamos korecijos, kad sukurtume tą sprendinį specialiai šiam atvejui“, - nuteikė „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas.

Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius džiaugėsi, kad pasiūlymo rengimas „Teslai“ paskatins peržiūrėti visą gamyklinio sektoriaus reguliavimą ir sektoriaus plėtros būdus.

„Vien procedūros su statybų leidimais ir pan. Lietuvoje užtrunka pusantrų metų. Tai dabar geras metas tai peržiūrėti, kad taptume konkurencingesniais regione“, - sakė V.Sinkevičius.

Verslo, valdžios ir mokslo lyderiiai pripažino, kad Lietuvai būtina diversifikuoti savo investicijų srautą nuo paslaugų į gamybą.

„Sunku paskelbti visuomenei, kad stambus investuotojas gaus mokesčių lengvatas 30 metų į priekį. Ar politikai išdrįs? Manau, kad verta tai daryti“, - pagrindinį laukiantį iššūkį įvardino „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Vis dėlto diskusijos metu buvo matyti, kad aukščiausia šalies valdžia yra ryžtingai nusiteikusi palaikyti į “Tesla” ir panašaus kalibro investuotojų  atvedimą orientuotas iniciatyvas.

Kūrybinės dirbtuvės ir 13 komunikacijos idėjų

Po diskusijos vyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose susirinko per 60 rinkodaros, komunikacijos, verslo plėtros ir kitų sričių profesionalų, pasidalinusių į komandas ir galvojusių komunikacijos strategijas “Teslai” pritraukti. Idėjos buvo pristatytos kitą vakarą “Vilnius Tech Park” centre, o kol kas anoniminis mecenatas netgi įsteigė prizą - 1.000 EUR laimėjusiais komandai ir iki 4.000 EUR idėjai įgyvendinti.

Pagrindinį prizą laimėjo "Turbo" pasivadinusi komanda, pasiūliusi 72 val. trukmės tiesioginę internetinę transliaciją, kurioje tiek šalies vadovai, tiek paprasti piliečiai lauktų Elon Musk telefono skambučio. Kartu būtų sukurta svetainė, pristatanti patrauklias galimybes "Tesla" gamyklai Lietuvoje. Šios komandos nariai gavo ne tik prizą, bet ir tolesnę mentorių pagalbą tobulinant ir įgyvendinant savo idėją.

Antrą vietą pelnė idėja pastatyti "Tesla" gamyklą Lietuvoje "Minecraft" žaidime, o trečia - vizualinė kampanija, kurioje įvairūs personažai "pasižada padaryti viską, kad patenkintų "Tesla" poreikius".

Kas toliau? Politinis ryžtas ir valia buvo viešai pademonstruota, taip pat dešimtys profesionalų parodė galintys skirti savo laiką ir talentus Lietuvai prasmingos idėjos įgyvendinimui. Stebėkime, kaip mums visiems seksis!