2021 m. pirmo ketvirčio eksporto rezultatai liudija: metai bus geri

2021-05-07
2021 m. pirmo ketvirčio eksporto rezultatai liudija: metai bus geri

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2021 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2020 m. laikotarpiu, Lietuvos prekių eksporto vertė paaugo 5,2 proc. , be naftos produktų – 7,2 proc. Lietuviškos kilmės prekių eksportas augo dar sparčiau – 8,5 proc., o be naftos produktų augimas buvo dviženklis – didėjo net 13,3 proc.    

„Atsižvelgiant į šiuos rezultatus, galima manyti, kad ir antrojo šių metų ketvirčio Lietuvos eksporto rezultatai turėtų būti geri. Rizika kyla tik dėl „Klaipėdos medienos“ būsimų veiklos rezultatų – tai yra viena didžiausių baldų pramonės eksportuotojų Lietuvoje. Jei po gegužės pradžioje kilusio gaisro nepavyktų atstatyti gamybos, mūsų skaičiavimu, blogiausiu atveju lietuviškos kilmės prekių eksporto apimčių augimo praradimas turėtų būti mažesnis nei vienas procentinis punktas“, – sako Jonė Kalendienė, „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė.

Didžiausią teigiamą įtaką lietuviškos kilmės prekių eksporto (be naftos produktų) augimui turėjo chemijos pramonės produktų eksportas, augęs 9 procentiniais punktais. Šių produktų paklausa smarkiai išaugo dėl COVID-19 pandemijos.

2021 m. pirmąjį ketvirtį teigiamą poveikį Lietuvos eksporto rezultatams turėjo ir kitos apdirbamosios gamybos veiklos inžinerinė pramonė bei baldų ir medienos sektoriai. Tai daugiausiai eksportuojantys sektoriai Lietuvoje.

Lietuviškos kilmės aukštųjų technologijų prekių eksporto vertė per 2021 m. pirmąjį ketvirtį augo gerokai sparčiau nei visas eksportas – 15,2 proc., palyginti su 2020 m. atitinkamu laikotarpiu. Augimą skatino kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių (eksportas augo 45,2 proc.), elektros įrangos ir vaistų pramonės. Nors aukštųjų technologijų dalis šalies eksporte išlieka apie 7 proc., tačiau keičiasi jo struktūra: mažėja pirminės formos plastikų eksporto dalis ir didėja kitų aukštųjų technologijų produktų dalis.

2021 m. pirmąjį ketvirtį daugiausia buvo eksportuota į Vokietijos ir JAV rinkas. Jos sudaro atitinkamai 11,4 proc. ir 8,5 proc. eksporto vertės. Toliau rikiuojasi Nyderlandai, Švedija, Lenkija, Jungtinė Karalystė. Eksporto augimas į JAV, Nyderlandus ir Jungtinę Karalystę labiausiai prisidėjo prie Lietuvos eksporto augimo šiais metais.

Chemijos pramonės gaminių eksportas sudaro du trečdalius viso eksporto į JAV – tai ir lėmė tai, kad šių metų pirmą ketvirtį JAV tapo pagrindinė Lietuvos užsienio prekybos partnerė.

Į Vokietiją eksportas išlieka labiau diversifikuotas – išvežami maisto produktai, chemijos pramonės gaminiai, baldai ir mediena.

Eksportas į ES valstybes-nares sudarė 63 proc. lietuviškos kilmės prekių eksporto (be naftos produktų) vertės.

Toliau skaitykite

2022 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos prekių eksportas augo sparčiai, tačiau ateities rizikos išlieka padidėjusios
2022 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos prekių eksportas augo sparčiai, tačiau ateities rizikos išlieka padidėjusios
2022-05-10

Pirmąjį 2022 m. ketvirtį bendras Lietuvos prekių eksportas augo sparčiai. Lyginant su atitinkamu 2021 m. laikotarpiu eksportas padidėjo 30,5 proc. Nepaisant vasario pabaigoje prasidėjusių Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje ir po to sekusių ekonominių sankcijų šalims agresorėms eksporto augimas išliko spartus visus tris mėnesius. Sparčiausias jis buvo sausį – metinis augimas siekė 37,1 proc., vasarį – 20,7 proc., o kovo mėnesį  – 33,7 proc.

Lietuvoje – pirmoji Baltijos šalyse „eBay” akademija
Lietuvoje – pirmoji Baltijos šalyse „eBay” akademija
2022-05-04

E. prekybos platforma „eBay“ kartu su Inovacijų agentūra (buvusia „Verslia Lietuva“) ir kitais partneriais pradeda pirmąją Baltijos šalyse nemokamą „eBay“ akademiją, skirtą smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV). Projekto tikslas – padėti Lietuvos SVV įmonėms pasiekti beveik 150 mln. pirkėjų visame pasaulyje ir suteikti įrankių sėkmingai verslo plėtrai.