5 dalykai, kuriuos verta prisiminti ruošiantis verslo vizitui į Kanadą

2018-06-29
5 dalykai, kuriuos verta prisiminti ruošiantis verslo vizitui į Kanadą

Lietuvos ir Kanados prekybos santykiai iki šiol buvo menkai išvystyti – lietuviškų prekių į Šiaurės Amerikos šalį pernai eksportuota už vos 40 mln. eurų. Tačiau tarp Europos Sąjungos ir Kanados įsigaliojusi laisvosios prekybos sutartis, panaikinusi beveik visus prekybinius muitus, leidžia tikėtis, kad amerikiečių kaimynė taps patrauklesnė užsienio rinka, ieškant potencialių prekybos partnerių. Tad kokia verslo kultūra būdinga Kanados verslininkams?

Verslo kultūra skirtinguose Kanados regionuose skiriasi.

Šalies politinis, kultūrinis ir ekonominis centras yra Ontarijo provincija. Joje gyvena verslūs kanadiečiai, išlaikantys nacionaliniui charakteriui būdingus bruožus – santūrumą, konservatyvumą ir mandagumą. Kvebeko provincijoje įsikūrę kiek ekspresyvesni prancūzakalbiai, tačiau jie gali nustebint savo perdėtu nacionalizmu. Apskritai kalbant, kanadiečiai yra ramesni nei kaimynai amerikiečiai, tačiau jų verslo kultūrai būdingi tie patys bruožai – kalbėjimas tiesiai, be užuolankų, organizuotumas.

Punktualumas būtinas

Kanadiečiai pradeda susitikimus laiku ir to paties tikisi iš verslo partnerių. Susitikimai būna labai gerai organizuoti, kalbama tik apie reikalus ir stengiamasi neišsiplėsti.  Įprasta susitikimą pradėti rankos paspaudimu su akių kontaktu ir apsikeičiant vizitinėmis kortelėmis. Lygiai taip pat reikia stengtis ir vesti pokalbius telefonu ar rašyti elektroninius laiškus – aiškiai išdėstant, ko norima. Sprendimus kanadiečiai priima tik įvertinę visus faktus. Jei kanadiečius tikrai domina pasiūlymas ar sandėris, jie veikia greitai, todėl reikia būti pasiruošusiems įgyvendinti užsakymą.

Dvikalbė šalis

Jei potencialus verslo partneris yra iš prancūzakalbės šalies dalies, geriausia turėti dvikalbę vizitinę kortelę, kurios vienoje pusėje vardas, pavardė ir pareigos būtų užrašytos anglų, o kitoje – prancūzų kalbomis. Nors didžiajai daliai verslininkų anglų kalba yra pagrindinė verslo kalba, tarp Kvebeko gyventojų gali pasitaikyti ir tokių, kurie mieliau verslo susitikimą ves prancūziškai. Tokius dalykus verta išsiaiškinti iš anksto, kad esant reikalui būtų galima pasinaudoti vertėjo paslaugomis. Beje, verslo partneris iš Kvebeko teigiamai įvertins pastangas kalbėti jo gimtąja kalba.

Formali apranga be kvepalų

Kanados verslo kultūroje vyrauja gana formalus aprangos stilius, nors jis gali kisti priklausomai nuo organizacijos ar net provincijos. Daugumoje valstybės institucijų dėvimi kostiumai, tačiau technologijų sektoriaus darbuotojai gali vilkėti kur kas neformaliau. Moteris rengiasi kostiumėliais, suknelėmis, dėvi klasikines kelnes ir santūrius aksesuarus. Verso aplinkoje kanadiečiai kvepalais nesikvėpina.

Toliau skaitykite

Talentų reitinge Lietuvą smukdo neefektyvios investicijos į švietimo sistemą
Talentų reitinge Lietuvą smukdo neefektyvios investicijos į švietimo sistemą
2018-11-20

IMD Pasaulio talentų reitinge (IMD World Talent Report 2018) Lietuva krenta žemyn antrus metus iš eilės. Šiemet iš 33 vietos Lietuva nukrito trimis pozicijomis į 36 vietą. Tuo tarpu Latvija šiais metais išlaikė 35 poziciją, Estija vienu laipteliu pakilo aukščiau iš 27 į 28 poziciją, o kaimyninė Lenkija kaip ir Lietuva leidosi žemyn –  iš 34 į 38 vietą.

Lietuvos gynybos sektoriaus plėtrai telkiamas verslo ir mokslo potencialas
Lietuvos gynybos sektoriaus plėtrai telkiamas verslo ir mokslo potencialas
2018-11-15

Gynybos ir saugumo pramonei visame pasaulyje produkciją gali gaminti beveik visų šakų Lietuvos pramonės įmonės. Dauguma jų kuria plačios paskirties gaminius, kurie gali būti pritaikomi ir kariuomenei, o dalis sugeba jau dabar įgyvendinti specialius užsakymus iš gynybos struktūrų. Lietuvos gynybos sektorius yra vienas iš tų, kuris šiuo metu auga sparčiausiai, tačiau tolesnei jo plėtrai reikalinga kryptinga valstybės parama, skatinanti kurti inovacijas kariuomenei.