5 dalykai, kuriuos verta prisiminti ruošiantis verslo vizitui į Kanadą

2018-06-29
5 dalykai, kuriuos verta prisiminti ruošiantis verslo vizitui į Kanadą

Lietuvos ir Kanados prekybos santykiai iki šiol buvo menkai išvystyti – lietuviškų prekių į Šiaurės Amerikos šalį pernai eksportuota už vos 40 mln. eurų. Tačiau tarp Europos Sąjungos ir Kanados įsigaliojusi laisvosios prekybos sutartis, panaikinusi beveik visus prekybinius muitus, leidžia tikėtis, kad amerikiečių kaimynė taps patrauklesnė užsienio rinka, ieškant potencialių prekybos partnerių. Tad kokia verslo kultūra būdinga Kanados verslininkams?

Verslo kultūra skirtinguose Kanados regionuose skiriasi.

Šalies politinis, kultūrinis ir ekonominis centras yra Ontarijo provincija. Joje gyvena verslūs kanadiečiai, išlaikantys nacionaliniui charakteriui būdingus bruožus – santūrumą, konservatyvumą ir mandagumą. Kvebeko provincijoje įsikūrę kiek ekspresyvesni prancūzakalbiai, tačiau jie gali nustebint savo perdėtu nacionalizmu. Apskritai kalbant, kanadiečiai yra ramesni nei kaimynai amerikiečiai, tačiau jų verslo kultūrai būdingi tie patys bruožai – kalbėjimas tiesiai, be užuolankų, organizuotumas.

Punktualumas būtinas

Kanadiečiai pradeda susitikimus laiku ir to paties tikisi iš verslo partnerių. Susitikimai būna labai gerai organizuoti, kalbama tik apie reikalus ir stengiamasi neišsiplėsti.  Įprasta susitikimą pradėti rankos paspaudimu su akių kontaktu ir apsikeičiant vizitinėmis kortelėmis. Lygiai taip pat reikia stengtis ir vesti pokalbius telefonu ar rašyti elektroninius laiškus – aiškiai išdėstant, ko norima. Sprendimus kanadiečiai priima tik įvertinę visus faktus. Jei kanadiečius tikrai domina pasiūlymas ar sandėris, jie veikia greitai, todėl reikia būti pasiruošusiems įgyvendinti užsakymą.

Dvikalbė šalis

Jei potencialus verslo partneris yra iš prancūzakalbės šalies dalies, geriausia turėti dvikalbę vizitinę kortelę, kurios vienoje pusėje vardas, pavardė ir pareigos būtų užrašytos anglų, o kitoje – prancūzų kalbomis. Nors didžiajai daliai verslininkų anglų kalba yra pagrindinė verslo kalba, tarp Kvebeko gyventojų gali pasitaikyti ir tokių, kurie mieliau verslo susitikimą ves prancūziškai. Tokius dalykus verta išsiaiškinti iš anksto, kad esant reikalui būtų galima pasinaudoti vertėjo paslaugomis. Beje, verslo partneris iš Kvebeko teigiamai įvertins pastangas kalbėti jo gimtąja kalba.

Formali apranga be kvepalų

Kanados verslo kultūroje vyrauja gana formalus aprangos stilius, nors jis gali kisti priklausomai nuo organizacijos ar net provincijos. Daugumoje valstybės institucijų dėvimi kostiumai, tačiau technologijų sektoriaus darbuotojai gali vilkėti kur kas neformaliau. Moteris rengiasi kostiumėliais, suknelėmis, dėvi klasikines kelnes ir santūrius aksesuarus. Verso aplinkoje kanadiečiai kvepalais nesikvėpina.

Toliau skaitykite

Reikšmingą postūmį prekybai su Kinija suteiks bendradarbiavimas su banku
Reikšmingą postūmį prekybai su Kinija suteiks bendradarbiavimas su banku
2018-07-09

„Versli Lietuva“ ir Kinijos bankas „Bank of China Limited“ pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, suteikiantį galimybę Kinijos ir Lietuvos verslo bendruomenėmis efektyviau bendradarbiauti prekybos, investicijų, paslaugų ir pramonės srityje. Bendradarbiavimo susitarimas pasirašytas liepos 7 d. per Kinijos bei Vidurio ir Rytų Europos šalių vyriausybių vadovų susitikimą Sofijoje.

Vykstu verslo vizito į Norvegiją, ką svarbu žinoti?
Vykstu verslo vizito į Norvegiją, ką svarbu žinoti?
2018-06-30

Kasmet Lietuvos eksporto vertė į Norvegiją auga. Didžiąją eksporto dalį sudaro mediena, baldai ir medienos dirbiniai, metalai bei žemės ūkio, maisto produktai. Taip pat pastaraisiais metais pastebimas aktyvesnis norvegų susidomėjimas Lietuvos įmonių gaminama produkcija dėl aukštos kokybės. Tad siekiant užmegzti stipresnius santykius su norvegais, svarbu žinoti esminius bendravimo ir bendradarbiavimo niuansus.