Aistra keliauti deganti klaipėdietė nepabūgo samdomo darbo iškeisti į asmeninio gido statusą

2016-04-20

Praėjusį pavasarį Klaipėdoje vykusio mokymų ciklo „Išmani moteris“ profesionalių lektorių įkvėptos Klaipėdos krašto moterys įkūrė asociaciją „Idėjų pakrantė“.  Organizacijos tikslas – suburti veiklias moteris ir paskatinti imtis verslo. Dar nė nelaukdamos asociacijos įkūrimo, kūrybingos ir veiklios Klaipėdos krašto moterys suskubo nerti į verslus. Kokie jie, kaip moterims sekėsi įsitvirtinti versle ir kas jas veda į priekį, smalsausime publikuodamos interviu su naujosiomis verslininkėmis. Pirmoji straipsnių ciklo istorija apie keliones. Tiksliau apie kelionių ir ekskursijų organizatorę Anitą Martutaitienę, kuri pomėgį pavertė pajamų šaltiniu. Anita ryžosi samdomą darbą iškeisti į asmeninės gidės statusą. Sukūrusi kelionių ženklą „BZZ TRAVEL“ naujoji verslininkė su savo klientais raižo Europos žemėlapį.

Idėją imtis savo verslo puoselėjote jau seniai, tačiau ryžotės tik tapusi mama. Ar motinystė įkvėpė ryžto nebesidairyti į buvusias darbovietes ir imtis savarankiškos veiklos?

Vaikai iš tiesų padeda išgryninti mintis. Sakyčiau, kad motinystės atostogos – lyg priverstinis bėgančios karuselės sustabdymas, kuomet pagalvoji, ar viskas, ką darai, tau patinka ir ar nori toliau taip gyventi.

Visos mano veiklos iki šios dienos buvo susijusios su begaliniu noru išmokti daugiau, tobulėti ir, aišku, ieškoti sau patinkančio darbo. Augindama pirmagimę garsiai pasvajojau apie kelionių vadovės darbą Europoje, ir po metų tai jau tapo realybe. Įsidarbinusi kelionių agentūroje „Novaturas“ išmokau drąsiai priimti iššūkius, nebijoti publikos, nepasimesti kritinėse situacijose ir pamilti šį darbą. Vėliau, prasidėjus krizei ir sumažėjus turistų srautui, savo praktiką pritaikiau dėstydama turizmo dalykus kolegijos studentams ir galėjau paskaitas paįvairinti pavyzdžiais iš savo darbų: viešbučio administratorės, kelionių vadovės, gidės. Vos prieš kelis metus panorau save išbandyti dar vienoje srityje – valstybės tarnyboje, tuo labiau, kad jis buvo susijęs su turizmu. Nespėjau apšilti kojų, o likimas man pateikė kitą staigmeną – tyliai pasvajojusi apie atostogas, atostogauju jau ketvirti metai. Gimus jaunėliui į jokį samdomą darbą nesiveržiau, o atsigręžiau į savo aistrą – keliones. Šiuo metu organizuoju keliones po įvairiausius Europos miestus.

Ryžtą imtis verslo moterims dažnai nuslopina faktas, kad teks nuvogti daug laiko ir finansų, bent jau veiklos pradžiai, iš šeimos.  Kaip su tuo susidorojate?

Esu dėkinga antrajai pusei, kad mane palaiko, leidžia fantazuoti ir bandyti viską, kas tik šauna į galvą. O kada gi daugiau, jei ne dabar? Sunkiomis akimirkomis, kai norisi viską mesti, būtent vyras stumia mane į priekį. Už tai esu jam labai dėkinga.

Įkurti verslą ar efektyviai investuoti santaupas būtinas finansinis raštingumas. Jums pavyko savarankiškai su tuo susitvarkyti, ar prašėte profesionalų pagalbos?

Šioje srityje esu naujokė, tad geriu į save bet kokią informaciją – lankausi seminaruose, skaitau, domiuosi. Kol mano apimtys nėra didelės, išsiverčiu su individualios veiklos pažyma, tad didelių mokslų tam nereikia.

Norėčiau pabrėžti, kad ši mano veikla nėra bandymas uždirbti pirmąjį milijoną, o tikslingas veiklos ir malonumų planavimas. Dirbu tam, kad gerai jausčiausi, turėčiau už ką gyvent, o  svarbiausiai – būčiau laiminga derindama  šeimą ir savo veiklą.

Ar pradinė jūsų verslo idėja labai skiriasi nuo to, kuo užsiimate šiandien?

Idėjų ir šiandien turiu labai daug. Tiesiog dabar darau tai, ką geriausiai moku ir kas gali teikti finansinės naudos. Niekada nežinau, kuom užsiimsiu dar po kelerių metų. Tuo labiau, kad su vyru puoselėjame minčių ir bendram verslui.

Ne paslaptis, kad keliautojų pomėgiai ir poreikiai keičiasi. Anksčiau visiems buvo norma keliauti dideliais būriais, per trumpą laiką aplankant kuo daugiau objektų. Šiandien turistai savarankiškesni, keliauja patys ir dažnai net vieni, tad mano pagalba gali labai praversti, jei domina, kaip įsigyti bilietus, kur geriau nakvoti vos atskridus į šalį, ką galima aplankyti arba kaip nenusivilti nuvykus tūkstančius kilometrų į svajonių šalį. O jei nedrąsu vienam, galiu keliauti kartu. Per daugiau nei dešimt metų esu sukaupusi nemažą keliautojo bibliotekėlę, tad galiu pagelbėti ne tik patarimais, o ir literatūra ar žemėlapiais, naudingais maršrutais. Anksčiau programą pagal savo poreikius parengdavo kelionių agentūra, dabar gi, reikia orientuotis į klientą ir jo poreikius. Čia puikiai tinka posakis: „Skubėk lėtai“. Lėtasis turizmas (slow tourism) jau šnopuoja nugaron masiniam turizmui. Tai keliavimo būdas, kai nori ne daugiau pamatyti, o patirti ir pasimėgauti pačia kelione. Šią vasarą turėjau porelę turistų iš Vokietijos, su kuriais važinėjomės Žemaitijos krašte. Staiga viename iš kaimų vyriškis paprašė sustabdyti automobilį, išjungti variklį ir atidaryti langus. Pamaniau, kad bloga pasidarė, o jis tenorėjo išgirsti mūsų krašto paukštukų čiulbėjimą… Tai buvo labiausiai įstrigusi išvyka su mano klientais – kelionėje reikia įsiklausyti į keliautojo norus ir nuotaikas.

Kokius kraštus spėjo aplankyti „Bzz Travel“  klientai?

„Bzz Travel“ ženklas egzistuoja vos antri metai, tačiau turizme darbuojuosi jau vienuolikti metai. Dirbdama su įvairiomis kelionių agentūromis ir keliaudama su turistais aplankiau Lenkiją, Latviją, Estiją, Vokietiją, Čekiją, Austriją, Vengriją, Skandinavijos šalis ir mano mylimiausią kraštą – Šveicariją. O daugiausiai šalių apkeliavau su savo šeima.  Kasmet renkamės dar nepažintus kraštus, tad vaikai jau yra pabuvoję Kretoje, Turkijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Lenkijoje, Latvijoje. Kuriame savo maršrutus ir nelaukiame turizmo sezono. Kai tik yra galimybė keliauti,  keliaujame.

Kelionių verslą užsukote kaip tik tuo metu, kai Lietuvoje viena po kitos ėmė bankrutuoti kelionių agentūros. Ar nesudvejojote?

Buvo skeptiškai vertinančių žmonių, tačiau esu įsitikinusi, kad reikia nebijoti ir ieškoti kitokių būdų išnaudoti tai, ką mokame geriausiai. Šiuo metu esu laisvai samdoma darbuotoja, tačiau neatmetu galimybės sukurti dar vieną produktą, susijusį su turizmu ir gidais. Galbūt neužilgo galėsiu apie tai papasakoti.

Paatviraukite apie ateities perspektyvas?

Pats didžiausias kelionių malonumas yra nauji potyriai ir žvilgsnis į viską iš šalies. Iš kiekvienos šalies parsivežu neįkainojamą bagažą informacijos ir patirties, kas gali netrukus pasitarnauti man čia – Lietuvoje. Tiesiog, matau, kad čia yra dar daug nišų kiekvienam iš mūsų. Aš jau žinau, ką galiu nuveikti dar ir link to einu. Mažyčiais žingsneliais, bet tvirtai.

O pati šviežiausia „Bzz Travel“ naujiena – teminiai pasivaikščiojimai po Klaipėdos miestą pagal žurnalistės Gražino Juodytės surinktą informaciją „Klaipėdos akvarelės“. Jų metu pasakoju ne tik apie senovę ir tai, ko neliko, bet derinu su esamais objektais, į kuriuos užsukame pasišildyti, išgirsti kokios istorijos ar tiesiog paganyti akį. Kas itin aktualu šaltuoju metų laiku – ilgai po atviru dangumi neišbūsi, tad tenka griebtis gudrybių, kaip savo ekskursantus sušildyti – žodžiu ar pavyzdžiui, kvapais. Po renginio „Išmani moteris“ supratau, kad savo veikloje galiu turėti ir draugų ar partnerių, taip gimė mintis suburti tame renginyje dalyvavusias moteris bendram projektui "Ekskursija – širdžiai miela Klaipėda". Projekto partnerėmis tapo „KAP KAP aromatiniai aliejai“ įkūrėjos, kurių dėka pavyko ne tik sušildyti, o ir nustebinti savo klientus maloniai kvepiančia staigmena. Projektas buvo skirtas Šv. Valentino dienai, bet jo pagrindu organizuosiu pasivaikščiojimų ciklą su panašaus pobūdžio netikėtumais.

Taip pat atšilus orams kviesiu mažuosius miesto gyventojus į interaktyvią ekskursiją po senamiestį „Bitės lobio“ ieškoti. Tam ruošiuosi atsakingai – su dizaineriu derinam maršruto žemėlapiuką, kuris liks kiekvienam dalyviui dovanų, o jame bus ir staigmenų. Beje, šis projektas taip pat jungtinis – savo ekskursijoms atrandu pačių netikėčiau partnerių, kurių dėka mano ekskursijos gali būti įdomesnės, intriguojančios ar spalvingos. Šios ekskursijos draugas – UAB „Geradariai“ kolektyvas, parengęs žaismingą eiliuotą istoriją apie Klaipėdos senamiestį. Tad vaikams bus smagu ne tik rungtyniauti lobio paieškose, o ir lavinti savo vaizduotę girdint šiuolaikines minkles.

(Kalbino Laura Sėlenienė)

Toliau skaitykite

Atidaryti šeši nauji „Verslios Lietuvos” bendradarbystės centrai „Spiečius”
Atidaryti šeši nauji „Verslios Lietuvos” bendradarbystės centrai „Spiečius”
2021-03-31

Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva”, siekdama užtikrinti verslumo skatinimo paslaugų prieinamumą visoje šalyje, kovo 31 d. atidarė šešis naujus bendradarbystės centrus „Spiečius”. Šių centrų paslaugos nuo šiol prieinamos Rokiškio, Utenos, Ukmergės, Plungės, Visagino bei Birštono smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams. Tai didžiausia „Spiečiaus” centrų plėtra nuo pirmosios tokio tipo bendradarbystės erdvės atidarymo 2016 metais – dabar Lietuvos regionuose veikia 13 „Spiečių”. 

Farmacijos srities kūrybinėse dirbtuvėse triumfavo komanda, pasiūliusi kurti mobilius vaistų atsiėmimo punktus
Farmacijos srities kūrybinėse dirbtuvėse triumfavo komanda, pasiūliusi kurti mobilius vaistų atsiėmimo punktus
2020-10-30

Spalio 23-25 d. Kaune įvyko antrosios Europos inovacijų ir technologijų instituto Sveikatos inovacijų centro (EIT Health) iniciatyva su partneriais organizuotos sveikatos srities kūrybinės dirbtuvės (angl. hackathon) „Hospiton. Pharma“, šiemet sprendusios aktualiausius šių dienų farmacijos iššūkius. Renginyje savo idėjas vystė ir komisijai pristatė 11 komandų, trys iš jų pasidalijo 2 tūkst. eurų prizų fondą, o viena apdovanota specialiuoju prizu.