Austrija – klestinti Europos širdis

2017-05-22

„Eksportas: Austrija“ tęsia vertimų biuro „Ars libri“ straipsnių seriją. Kaip ir anksčiau dalijamės kalbinėmis įžvalgomis, įdomiais faktais apie šalies kalbą ir verslo etiketą. Austrijos nedarbingumo rodiklis nuo 1960 m. iki 2013 m. buvo 4,59 procentai, tai – antras šalis pagal mažiausią nedarbingumą

Verslo etiketas

Austrai, kaip ir vokiečiai, garsėja savo punktualumu. Nevėluokite į susitikimus, nes austrai gali įsižeisti net dėl kelių minučių vėlavimo. Jei nors truputį vėluojate, paskambinkite ir paaiškinkite savo situaciją. Geriausia į susitikimus atvykti 5–10 minučių anksčiau.

Dovanų reikėtų vengti, nebent artėja šventės ar dėl ko nors sėkmingai susitarus artimiems kolegoms. Dovanos turi būti kuklios. Galima dovanoti kokybišką alkoholį ar panašiai, tai, ko būtų sunku gauti Austrijoje. Jokių būdu nedovanoti asmeninių, aštriais kampais, su įmonės logotipu ar labai brangių dovanų.

Austrams labai svarbus aprangos kodas, todėl patariama rengtis konservatyviai. Verslo susitikimų metu vyrai vilki juodą kostiumą su baltais marškiniais ir vienspalviu kaklaraiščiu, tokia apranga vyrauja ir šiltuoju metų sezonu. Moterims dera rengtis madingais kostiumėliais ar konservatyviomis suknelėmis su elegantiškai aksesuarais.

Svarbu išlaikyti geras elgesio manieras, per daug nejuokauti ir netuščiažodžiauti, susitelkti į tikslų siekimą. Bendraujama formaliai, į kolegas kreipiamasi „sie“ („jūs“), kol jie patys pasiūlo kreiptis „du“ („tu“). Taip pat į žmones kreipiamasi pavarde ir jų akademiniu laipsniu.

Austrams įtarimą kelia hiperbolizavimai ir didelis emocionalumas, todėl patariama viską sakyti taip, kaip yra. Jiems svarbi argumentacija, todėl visos prezentacijos turi būti su tiksliomis diagramomis ir be abejotinų duomenų. Patariama pristatomą medžiagą išversti į vokiečių ir anglų kalbas.

Pirmasis susitikimas

Susitinkant su partneriais ranką paspausti reikėtų tvirtai ir žiūrėti tiesiai į akis, taip pat paspausti ranką visiems, dalyvaujantiems susitikime. Austrų kultūra labai formali, todėl neverta tikėtis didesnio fizinio kontakto nei rankos paspaudimo. Labai svarbu kreiptis garbės titulais, kurie paprastai pristatomi pirmajame susitikime. Į asmenis, neturinčius tokių titulų, kreipiamasi „herr“ ir pavarde, jeigu tai vyras, ir „frau“ ir pavarde, jei tai moteris. Nesikreipkite vardu, kol šie to nepradės daryti pirmi.

Atvejis

Lietuvių k.

Slovakų k.

Kabutės

Įmonių pavadinimai skiriami kabutėmis: UAB „Ars libri“, bet rašant didžiosiomis raidėmis, kabutės nededamos, pvz., UAB ARS LIBRI.

Produktų pavadinimai skiriami pasviruoju šriftu ar kabutėmis

Įmonių pavadinimai neskiriami kabutėmis:

Bäckerei & Café BayerGmbH.

 

Procentai

15 %

15%

Matavimo vnt.

100 g

100 g

Vienaskaita ir daugiskaita

Vartojami abu variantai. Pvz.: „sūdyta silkė“ ir „sūdytos silkės“.

Vartojama daugiskaita.

„gesalzene heringe“

 

Toliau skaitykite

Lietuvos eksporto prognozės: nuo santūraus džiaugsmo prie šoko modelių
Lietuvos eksporto prognozės: nuo santūraus džiaugsmo prie šoko modelių
2020-03-26

Nors 2019 metais Lietuvos eksporto augimo tempas lėtėjo, tačiau šalies eksportuotojai vis tiek turėjo kuo pasidžiaugti. Visai kitomis nuotaikomis pasitinkamas šis pavasaris – pasaulinė COVID-19 viruso pandemija jaukia verslininkų planus ir ardo net pačias atsargiausias prognozes.

„Versli Lietuva“ analizė: lėtesnis, bet užtikrintas eksporto augimas išliks
„Versli Lietuva“ analizė: lėtesnis, bet užtikrintas eksporto augimas išliks
2019-09-26

Situacija tarptautinės prekybos arenoje Lietuvos eksportuotojams išlieka palanki ir netrukdo vystyti tolimesnės eksporto plėtros, tačiau yra požymių, kas silpnina Lietuvos konkurencingumą eksporto rinkose, rodo naujausia „Versli Lietuva“ eksporto prognozių apžvalga.