Eksporto rekordus šiemet mušti bus sunkiau, bet eksporto prognozės išlieka geros

2018-05-11
Eksporto rekordus šiemet mušti bus sunkiau, bet eksporto prognozės išlieka geros

Vadimas Ivanovas, „Versli Lietuva“ vyriausiasis analitikas

2018 m. pirmą ketvirtį Lietuvos prekių eksportas augo 7 proc. ir siekė 6,6 mlrd. EUR, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu. Toks augimas pirmame šių metų ketvirtyje iš esmės atspindi mūsų prognozes, parengtas metų pradžioje. Mes vertinome, kad per visus 2018 metus lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) eksportas turėtų augti 6 proc., o prekių reeksportas – 9,3 proc. Tarpinis faktinis (2018 m. pirmas ketvirtis) rezultatas lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) atveju buvo 7,6 proc., o reeksportas (be energetinių produktų) augo – 10,5 proc.

2017 m. pasiektus įspūdingus, geriausius tarp visų ES šalių prekių eksporto augimo rezultatus pakartoti antrus metus iš eilės yra ganėtinai sudėtinga tiek dėl vidinių, tiek ir dėl išorinių veiksnių. Nors šiais metais visos tarptautinės institucijos numato sparčiausią nuo 2011 m. viso pasaulio ekonomikos augimą, siekiantį beveik 4 proc., tačiau konkrečiai Lietuvos eksportuotojai, siekdami pasinaudoti palankiomis pasaulinėmis tendencijomis, turi išspręsti eilę vidinių ribojančių klausimų: kvalifikuotų darbuotojų trūkumą, augančius eksporto kaštus, aukštą gamybinių pajėgumų panaudojimą. Prie vidinių veiksnių, žinoma, prisideda ir išoriniai, tokie kaip:  JAV sprendimai, kurie vis daugiau įneša sumaišties pasaulio užsienio prekybos srityje, svyruojančios eksportuojamos produkcijos kainos, vidiniai ES politiniais  procesai („Brexit“), Rusijos rublio kurso svyravimai  taip pat nepalengvina Lietuvos eksportuotojų siekių didinti pardavimus užsienio rinkose.

Lietuviškos kilmės prekių eksportas (be energetinių produktų) pirmame 2018 m. ketvirtyje per metus išaugo 7,6 proc. Labiausiai prie augimo prisidėjo inžinerinės pramonės, chemijos bei baldų ir medienos pramonės eksportas. Prasčiausiai pirmame ketvirtyje sekėsi žemės ūkio produkcijos eksportuotojams bei maisto pramonei, jų eksporto vertė buvo mažesnė nei prieš metus.

Aukštųjų technologijų (angl. – Hi-tech) prekių (be PET) eksportas didėjo ganėtinai sparčiau – 11,7 proc. Svarbu, kad spartesnio augimo tendencijos Hi-tech prekių eksporte išsilaikytų ir ateityje, nes pagal šių prekių dalį bendrame prekių eksporte gerokai atsiliekame nuo daugumos ES šalių.

Reeksporto, kuris sudaro daugiau nei 40 proc. viso prekių eksporto, atveju, metų pradžioje privertė nerimauti Rusijos rublio kritimas, nes į šią ir kitas, su Rusijos ekonomiką susijusias NVS šalis, yra nukreipiama didžioji dalis viso reeksporto. Nors ir lėčiau, bet reeksportas į Rusijos rinką vis dar auga. Tolimesnis rublio nuvertėjimas išlieka mažai tikėtinas dėl palankesnių naftos produktų kainų bei besitęsiančio ekonomikos atsigavimo, todėl tikimės tolimesnio prekių reeksporto augimo.

Taigi, 2018 m. pirmą ketvirtį eksporto augimo rezultatus vertiname teigiamai, ir nematome prielaidų, dėl kurių būtų reikalinga tikslinti visų 2018 m. eksporto prognozės rezultatus.


Daugiau informacijos šia tema

Vadimas Ivanovas
Vadimas Ivanovas
Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas

Toliau skaitykite

Galimybė Lietuvos įmonei dalyvauti Madride vykstančioje kalėdinėje mugėje
Galimybė Lietuvos įmonei dalyvauti Madride vykstančioje kalėdinėje mugėje
2018-10-19

Kalėdų laikotarpis yra vienas iš pelningiausių, o Lietuvos Respublikos ambasada Ispanijoje kviečia Lietuvos įmones dalyvauti tradicinėje Kalėdų mugėje Madride gruodžio mėn. 14-23 d.  Mugė kasmet yra lankoma tiek vietinių gyventojų, tiek turistų ir pritraukia minias žmonių. Dalyvavimas mugėje yra nemokamas.

Lietuvių dizainerių darbai puošia ir pasaulinių garsenybių namus
Lietuvių dizainerių darbai puošia ir pasaulinių garsenybių namus
2018-10-08

Lietuvos baldų dizainerių darbai savo sprendimais, funkcionalumu įtinka ir NATO, ir Claudiai Schiffer. Pasak dizaino specialistų, pasaulyje esame gerai žinomi ir garsėjame tuo, kad bene sparčiausiai perimame naujausias gamybos technologijas, o estetiką puikiai suderiname su šiuolaikiniam žmogui svarbiu funkcionalumu.