Eksporto rekordus šiemet mušti bus sunkiau, bet eksporto prognozės išlieka geros

2018-05-11
Eksporto rekordus šiemet mušti bus sunkiau, bet eksporto prognozės išlieka geros

Vadimas Ivanovas, „Versli Lietuva“ vyriausiasis analitikas

2018 m. pirmą ketvirtį Lietuvos prekių eksportas augo 7 proc. ir siekė 6,6 mlrd. EUR, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu. Toks augimas pirmame šių metų ketvirtyje iš esmės atspindi mūsų prognozes, parengtas metų pradžioje. Mes vertinome, kad per visus 2018 metus lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) eksportas turėtų augti 6 proc., o prekių reeksportas – 9,3 proc. Tarpinis faktinis (2018 m. pirmas ketvirtis) rezultatas lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) atveju buvo 7,6 proc., o reeksportas (be energetinių produktų) augo – 10,5 proc.

2017 m. pasiektus įspūdingus, geriausius tarp visų ES šalių prekių eksporto augimo rezultatus pakartoti antrus metus iš eilės yra ganėtinai sudėtinga tiek dėl vidinių, tiek ir dėl išorinių veiksnių. Nors šiais metais visos tarptautinės institucijos numato sparčiausią nuo 2011 m. viso pasaulio ekonomikos augimą, siekiantį beveik 4 proc., tačiau konkrečiai Lietuvos eksportuotojai, siekdami pasinaudoti palankiomis pasaulinėmis tendencijomis, turi išspręsti eilę vidinių ribojančių klausimų: kvalifikuotų darbuotojų trūkumą, augančius eksporto kaštus, aukštą gamybinių pajėgumų panaudojimą. Prie vidinių veiksnių, žinoma, prisideda ir išoriniai, tokie kaip:  JAV sprendimai, kurie vis daugiau įneša sumaišties pasaulio užsienio prekybos srityje, svyruojančios eksportuojamos produkcijos kainos, vidiniai ES politiniais  procesai („Brexit“), Rusijos rublio kurso svyravimai  taip pat nepalengvina Lietuvos eksportuotojų siekių didinti pardavimus užsienio rinkose.

Lietuviškos kilmės prekių eksportas (be energetinių produktų) pirmame 2018 m. ketvirtyje per metus išaugo 7,6 proc. Labiausiai prie augimo prisidėjo inžinerinės pramonės, chemijos bei baldų ir medienos pramonės eksportas. Prasčiausiai pirmame ketvirtyje sekėsi žemės ūkio produkcijos eksportuotojams bei maisto pramonei, jų eksporto vertė buvo mažesnė nei prieš metus.

Aukštųjų technologijų (angl. – Hi-tech) prekių (be PET) eksportas didėjo ganėtinai sparčiau – 11,7 proc. Svarbu, kad spartesnio augimo tendencijos Hi-tech prekių eksporte išsilaikytų ir ateityje, nes pagal šių prekių dalį bendrame prekių eksporte gerokai atsiliekame nuo daugumos ES šalių.

Reeksporto, kuris sudaro daugiau nei 40 proc. viso prekių eksporto, atveju, metų pradžioje privertė nerimauti Rusijos rublio kritimas, nes į šią ir kitas, su Rusijos ekonomiką susijusias NVS šalis, yra nukreipiama didžioji dalis viso reeksporto. Nors ir lėčiau, bet reeksportas į Rusijos rinką vis dar auga. Tolimesnis rublio nuvertėjimas išlieka mažai tikėtinas dėl palankesnių naftos produktų kainų bei besitęsiančio ekonomikos atsigavimo, todėl tikimės tolimesnio prekių reeksporto augimo.

Taigi, 2018 m. pirmą ketvirtį eksporto augimo rezultatus vertiname teigiamai, ir nematome prielaidų, dėl kurių būtų reikalinga tikslinti visų 2018 m. eksporto prognozės rezultatus.


Daugiau informacijos šia tema

Vadimas Ivanovas
Vadimas Ivanovas
Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas

Toliau skaitykite

Didžiausiame gyvybės mokslų renginyje Baltijos šalyse tikimasi sulaukti apie 30 startuolių
Didžiausiame gyvybės mokslų renginyje Baltijos šalyse tikimasi sulaukti apie 30 startuolių
2018-05-25

Rudenį didžiausias Baltijos šalyse gyvybės mokslų renginys „Life Sciences Baltics“ suburs apie 30 gyvybės mokslų startuolių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Ankstyvosios stadijos gyvybės mokslų startuoliams bus pasiūlyti dviejų dienų nemokami intensyvūs verslumo mokymai, o dešimt geriausių turės galimybę pristatyti savo idėją investuotojams ir visuomenei.

 

Kviečiame teikti paraiškas konkursui  „Kauno augančio verslo apdovanojimai“ (K.A.V.A. 2018)
Kviečiame teikti paraiškas konkursui „Kauno augančio verslo apdovanojimai“ (K.A.V.A. 2018)
2018-05-21

Kaune veikia beveik kas penkta smulkaus ir vidutinio verslo įmonė ir koncentruojasi didžioji dalis Lietuvos eksportuotojų. Todėl drauge su Kauno miesto savivaldybės administracija kviečiame teikti paraiškas konkursui „Kauno augančio verslo apdovanojimai“ (K.A.V.A. 2018) ir kandidatuoti į „Versli Lietuva“ įsteigtas nominacijas „Plėtra užsienyje“, „Plėtra Kaune“ bei kitas.