Lietuvos eksportuotojai kviečiami įvardyti prekybos su Australija ir Naująja Zelandija kliūtis

2018-08-03
Lietuvos eksportuotojai kviečiami įvardyti prekybos su Australija ir Naująja Zelandija kliūtis

Užsienio reikalų ministerija kviečia Lietuvos eksportuotojus teikti savo įžvalgas ir nuomones apie Lietuvos verslo prioritetus, interesus ir kliūtis patenkant į Australijos ir Naujosios Zelandijos rinkas. Šių metų gegužę Europos Komisijai buvo suteiktas įgaliojimas pradėti derybas dėl laisvosios prekybos sutarčių su Australija ir Naująja Zelandija.

Laisvosios prekybos susitarimais bus siekiama šalinti esamas kliūtis prekybai, panaikinti muitus prekėms ir suteikti geresnę prieigą prie paslaugų rinkos ir viešųjų pirkimų Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Pirmieji derybiniai raundai jau įvyko liepą, o derybas tikimasi baigti iki 2019 metų pabaigos.

Iki rugpjūčio 24 d. Lietuvos eksportuotojai kviečiami pateikti savo atsakymus dėl prioritetų ir informacijos šiose srityse:

  1. Puolamieji interesai (prekės, kurias įmonė būtų suinteresuota eksportuoti į Australijos arba Naujosios Zelandijos rinkas)  – su kombinuotosios nomenklatūros 8 skaičių prekių kodais ir intereso pagrindimu.
  2. Ginamieji interesai (prekės, jautrios importui iš Australijos arba Naujosios Zelandijos) – su kombinuotosios nomenklatūros 8 skaičių prekių kodais ir intereso pagrindimu.
  3. Netarifinės kliūtys pramoninėms ir žemės ūkio prekėms (sanitariniai ir fitosanitariniai reikalavimai, techninės prekybos kliūtys, muitinės procedūros ir kt.)
  4. Kliūtys paslaugoms ir tiesioginėms investicijoms
  5. Kliūtys dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Prašome teikti atsakymus atskirai apie Australijos rinką ir Naujosios Zelandijos rinką. Atsakymus prašoma siųsti el. paštu saulius.babicius@urm.lt   ir cc. pps@urm.lt.

Europos Sąjunga yra antra pagal dydį Australijos užsienio prekybos partnerė. Prekybos apimtis tarp abiejų prekybinių blokų pernai pasiekė beveik 48 mlrd. eurų. Didžiausią ES eksporto dalį į Australiją sudaro transporto įranga, mašinos ir prietaisai, chemikalai, maistas ir paslaugos. Dvišalės prekybos paslaugomis vertė siekia apie 28 mlrd. eurų. Prognozuojama, kad laisvosios prekybos sutartis dvišalės prekybos apimtį išaugintų daugiau nei trečdaliu.

Dvišalė prekyba tarp ES ir Naujosios Zelandijos pernai siekė 8,7 mrld. eurų. Kaip ir Australijos atveju, ES įmonės į Naująją Zelandiją daugiausia eksportuoja transporto įrangos, mašinos ir prietaisų, chemikalų, maisto ir paslaugų. ES yra trečia pagal dydį Naujosios Zelandijos prekybos partnerė, o laisvosios prekybos susitarimas prekybą padidintų daugiau nei per pusę.

Toliau skaitykite

Ekonomikos ir inovacijų ministerija inovatyvioms idėjoms įgyvendinti skiria 68 mln. eurų
Ekonomikos ir inovacijų ministerija inovatyvioms idėjoms įgyvendinti skiria 68 mln. eurų
2019-01-24

Bendriems mokslo ir verslo projektams, kuriuos įgyvendinant planuojama sukurti nemažai inovatyvių produktų, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė beveik 68 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicijų.

Ūkio ministerija eksporto rinkų ieškantiems verslo klasteriams skiria 3,6 mln. eurų
Ūkio ministerija eksporto rinkų ieškantiems verslo klasteriams skiria 3,6 mln. eurų
2018-12-19

Ūkio ministerija į verslo klasterius susibūrusioms įmonėms skiria 3,6 mln. eurų, kuriuos jos galėtų panaudoti eksporto rinkų paieškai ir pozicijoms stiprinti rinkose, į kurias jau eksportuoja.