Milijardinė Kinija – eksporto galimybės

2017-06-29

Vertimų biuras „Ars libri“

„Eksportas: Kinija“ tęsia vertimų biuro „Ars libri“ straipsnių seriją. Šiuose straipsniuose dalijamės kalbinėmis įžvalgomis, įdomiais faktais apie šalies kalbą ir verslo etiketą. Kinijoje gaminama daugelis kasdienio naudojimo produktų, taip pat pagaminama daugiausiai pasaulyje cemento ir 67 proc. dviračių. Eksporto dydis iš Kinijos į JAV keturis kartus didesnis, nei iš JAV į Kiniją.

Verslo etiketas

Kinijoje labai svarbu per verslo susitikimus būti mandagiam, kantriam, kukliam ir rodyti pagarbą vyresniems ir aukštesnio rango žmonėms. Svarbu neorganizuoti susitikimų kinų valstybinių švenčių metu. Kadangi kinai susitinka su daugybe verslo atstovų, juos sudominti svarbu jau pirmojo susitikimo metu, kitu atveju gali būti per vėlu. Taip pat reikia iš anksto sužinoti, ar žmonės, su kuriais susitiksite, kalba angliškai. Jei ne, reikėtų kartu atsivežti ir vertėją. Jei reikės kokios nors techninės įrangos, apie tai irgi praneškite iš anksto. Informacija apie jūsų įmonę kinų kalba taip pat reikalinga, nes net jei ir atstovai, su kuriais susitinkate ir kalba angliškai, sprendimus priimantys asmenys greičiausiai šios kalbos nemoka. Rengtis reikėtų oficialiai, ypač aukštesnes pareigas užimantiems asmenims. Vasaros metu vyrams galima rengtis ir kasdieniškiau, t. y. trumparankoviais marškinėliais ar marškiniais. Visgi jokiu būdu negalima mūvėti šortų.

Dovanos paprastai būna įteikiamos vienos delegacijos vadovo kitam vadovui. Jos turėtų būti nebrangios ir turėti stiprių asociacijų su šalimi, dovanojančia dovaną. Dovanos įteikiamos pirmojo susitikimo pabaigoje ar vakarėlio metu. Dovaną įteikite ją laikydami dviem rankomis. Kinai jos gali atsisakyti, todėl reikia jiems siūlyti tol, kol priims. Nedovanokite žirklių, peilių ar kitų aštrių daiktų ir laikrodžių bei jokiu būdu nevyniokite dovanų baltu popieriumi, nes kinams ši spalva asocijuojasi su laidotuvėmis.

Pirmasis susitikimas

Kinijoje labai gerbiami vyresnio amžiaus ir aukštesnių pareigų žmonės. Į visus reikėtų kreiptis pagal jų titulus, pavyzdžiui, „direktoriau“. Atėjus į kabinetą, reikėtų žinoti, kuris asmuo yra vyriausias ir pirmiausia kreiptis į jį. Patiems prisistatant reikia ne tik aiškiai pasakyti savo vardą ir pavardę, bet ir įmonės pavadinimą ir užimamas pareigas. Susitikimai prasideda rankos paspaudimu. Svarbu to nedaryti agresyviai. Jei viskas klostysis palankiai, sulauksite ilgiau trunkančio rankos paspaudimo. Kortelėse informacija turi būti parašyta ir kinų kalba. Nepamirškite pasirūpinti, kad būtų parašytos ir jūsų užimamos pareigos, nes pagal jas kinų partneriai nusprendžia, kiek pašnekovo žodžiai yra svarūs ir kur jį sodinti. Susitikimo metu kalba tik viršininkai, o pavaldiniai tik tuo atveju, jei būtina ko nors paklausti.

Atvejis

Lietuvių k.

Kinų k.

Procentai

15 %

15%

Matavimo vnt.

100 g

100g arba 100 ir hieroglifas

Pavadinimo šriftas

Pajuodintas. Pvz., BenQ Corporation

Pajuodintas. Pvz., 明基電通 (BenQ Corporation)

 

Toliau skaitykite

Lietuvoje sukurtas pirmasis turistinis autobusas
Lietuvoje sukurtas pirmasis turistinis autobusas
2018-09-20

„ALTAS komercinis transportas“ sukūrė pirmąjį keleivinį turistinį midi autobusą „ALTAS Viator“. Rugsėjį jis pristatomas Lietuvoje ir svarbiausioje komercinio transporto sektoriui tituluojamoje parodoje Vokietijoje IAA 2018 (vok. Internationale Automobil-Ausstellung), kuri vyksta rugsėjo 20-27 dienomis Hanoveryje.

Ūkio ministras V. Sinkevičius: „Lietuvos verslas atranda nišą Vokietijos automobilių pramonėje“
Ūkio ministras V. Sinkevičius: „Lietuvos verslas atranda nišą Vokietijos automobilių pramonėje“
2018-09-14

Inovatyvios Lietuvos įmonės ir startuoliai galėtų tapti stipriais partneriais Vokietijos automobilių pramonei tobulinant ateities transporto priemones, o šalies inžinerinė pramonė jau dabar atranda bendradarbiavimo galimybių su Vokietijos automobilių gamintojais, teigia Vokietijoje viešintis ūkio ministras Virginijus Sinkevičius. Kartu su Lietuvos verslo delegacija ministras dalyvauja susitikimuose su Vokietijos pramonės įmonėmis, taip pat šios šalies verslininkams ir politikams pristato investicinę aplinką ir šalies gamybos bei inžinerinės pramonės potencialą.