Milijardinė Kinija – eksporto galimybės

2017-06-29

Vertimų biuras „Ars libri“

„Eksportas: Kinija“ tęsia vertimų biuro „Ars libri“ straipsnių seriją. Šiuose straipsniuose dalijamės kalbinėmis įžvalgomis, įdomiais faktais apie šalies kalbą ir verslo etiketą. Kinijoje gaminama daugelis kasdienio naudojimo produktų, taip pat pagaminama daugiausiai pasaulyje cemento ir 67 proc. dviračių. Eksporto dydis iš Kinijos į JAV keturis kartus didesnis, nei iš JAV į Kiniją.

Verslo etiketas

Kinijoje labai svarbu per verslo susitikimus būti mandagiam, kantriam, kukliam ir rodyti pagarbą vyresniems ir aukštesnio rango žmonėms. Svarbu neorganizuoti susitikimų kinų valstybinių švenčių metu. Kadangi kinai susitinka su daugybe verslo atstovų, juos sudominti svarbu jau pirmojo susitikimo metu, kitu atveju gali būti per vėlu. Taip pat reikia iš anksto sužinoti, ar žmonės, su kuriais susitiksite, kalba angliškai. Jei ne, reikėtų kartu atsivežti ir vertėją. Jei reikės kokios nors techninės įrangos, apie tai irgi praneškite iš anksto. Informacija apie jūsų įmonę kinų kalba taip pat reikalinga, nes net jei ir atstovai, su kuriais susitinkate ir kalba angliškai, sprendimus priimantys asmenys greičiausiai šios kalbos nemoka. Rengtis reikėtų oficialiai, ypač aukštesnes pareigas užimantiems asmenims. Vasaros metu vyrams galima rengtis ir kasdieniškiau, t. y. trumparankoviais marškinėliais ar marškiniais. Visgi jokiu būdu negalima mūvėti šortų.

Dovanos paprastai būna įteikiamos vienos delegacijos vadovo kitam vadovui. Jos turėtų būti nebrangios ir turėti stiprių asociacijų su šalimi, dovanojančia dovaną. Dovanos įteikiamos pirmojo susitikimo pabaigoje ar vakarėlio metu. Dovaną įteikite ją laikydami dviem rankomis. Kinai jos gali atsisakyti, todėl reikia jiems siūlyti tol, kol priims. Nedovanokite žirklių, peilių ar kitų aštrių daiktų ir laikrodžių bei jokiu būdu nevyniokite dovanų baltu popieriumi, nes kinams ši spalva asocijuojasi su laidotuvėmis.

Pirmasis susitikimas

Kinijoje labai gerbiami vyresnio amžiaus ir aukštesnių pareigų žmonės. Į visus reikėtų kreiptis pagal jų titulus, pavyzdžiui, „direktoriau“. Atėjus į kabinetą, reikėtų žinoti, kuris asmuo yra vyriausias ir pirmiausia kreiptis į jį. Patiems prisistatant reikia ne tik aiškiai pasakyti savo vardą ir pavardę, bet ir įmonės pavadinimą ir užimamas pareigas. Susitikimai prasideda rankos paspaudimu. Svarbu to nedaryti agresyviai. Jei viskas klostysis palankiai, sulauksite ilgiau trunkančio rankos paspaudimo. Kortelėse informacija turi būti parašyta ir kinų kalba. Nepamirškite pasirūpinti, kad būtų parašytos ir jūsų užimamos pareigos, nes pagal jas kinų partneriai nusprendžia, kiek pašnekovo žodžiai yra svarūs ir kur jį sodinti. Susitikimo metu kalba tik viršininkai, o pavaldiniai tik tuo atveju, jei būtina ko nors paklausti.

Atvejis

Lietuvių k.

Kinų k.

Procentai

15 %

15%

Matavimo vnt.

100 g

100g arba 100 ir hieroglifas

Pavadinimo šriftas

Pajuodintas. Pvz., BenQ Corporation

Pajuodintas. Pvz., 明基電通 (BenQ Corporation)

 

Toliau skaitykite

Iniciatyva „Verslas prieš COVID-19“: tiekėjų ir gamintojų sąraše jau daugiau nei 200 įmonių
Iniciatyva „Verslas prieš COVID-19“: tiekėjų ir gamintojų sąraše jau daugiau nei 200 įmonių
2020-05-18

Pandemijos akivaizdoje visų valstybių verslai bei įstaigos pradėjo ieškoti sprendimų, kaip prisidėti prie greitesnio COVID-19 suvaldymo. Neišimtis ir Lietuva – eksportą ir verslumą Lietuvoje skatinanti agentūra „Versli Lietuva“ operatyviai mobilizavosi ir ėmėsi iniciatyvos „Verslas prieš COVID-19“, kuri skirta koordinuoti Lietuvos įmonių galimybes tiekti ir gaminti asmens apsaugos priemones (AAP). Įstaigos sudarytame įmonių, gaminančių ar teikiančių AAP, sąraše yra daugiau nei 200 Lietuvos įmonių, iš kurių net 30 proc. yra gamintojos, galinčios tiekti savo pagamintas AAP.

Lietuvos eksporto prognozės: nuo santūraus džiaugsmo prie šoko modelių
Lietuvos eksporto prognozės: nuo santūraus džiaugsmo prie šoko modelių
2020-03-26

Nors 2019 metais Lietuvos eksporto augimo tempas lėtėjo, tačiau šalies eksportuotojai vis tiek turėjo kuo pasidžiaugti. Visai kitomis nuotaikomis pasitinkamas šis pavasaris – pasaulinė COVID-19 viruso pandemija jaukia verslininkų planus ir ardo net pačias atsargiausias prognozes.