Slovakija – šalis – aukso vidurys

2017-04-25

„Eksportas: Slovakija“ tęsia vertimų biuro „Ars libri“ straipsnių seriją. Kaip ir anksčiau dalijamės kalbinėmis įžvalgomis, įdomiais faktais apie šalies kalbą ir verslo etiketą. Sakoma, kad slovakai nėra tokie uždari kaip skandinavai ir nėra perdėtai draugiški kaip Balkanų šalių žmonės. Puikus variantas ieškantiems aukso vidurio.

Verslo etiketas

Verslo susitikimuose elkitės dalykiškai, toks elgesys juos žavi. Jie nėra linkę iš karto bičiuliautis, todėl prireiks keleto susitikimų, kol šalia jūsų jie pradės jaustis jaukiai.

Nors slovakų verslo kultūra sparčiai vakarėja, vis dėlto reiktų laikytis tam tikrų tradicijų. Tarp valdžios ir pavaldinių išlaikomas tam tikras atstumas ir žemesnio rango darbuotojai nėra linkę siūlyti savo idėjų viršininkams. Reikėtų vengti tokių draugiškumo išraiškų kaip paplekšnojimas per nugarą, bučiavimas į skruostą ar rankas. Bučiuoti moters ranką taip pat nebepriimtina. Susitikimuose dažniausiai nieko nedovanojama, nebent mažą, simbolinę dovaną. Dėl visų susitikimų tariamasi iš anksto, o į punktualumą žiūrima griežtai. Slovakai nėra linkę konfrontuoti, todėl užduotis stengiasi įvykdyti „per aplinkui“. Verslas vykdomas lėtai, todėl apsišarvuokite kantrybe. Svarbu nenuvertinti savo partnerio, reikėtų išklausyti jo idėjų, negrūsti per prievartą savo minčių, rekomendacijų, nes bendradarbiaujant su slovakais turi būti jaučiama lygybė tarp partnerių ir abipusė pagarba. Taip pat svarbu nebūti arogantiškam, nes slovakų vadovams tai nepriimtina. Jei jaučiate, kad partneris į pasiūlymus žiūri pesimistiškai ar nesupranta, ką norite pasakyti, turėtumėte supaprastinti savo pristatymą ir pabrėžti tikslą bei siekiamus rezultatus. Nereikėtų organizuoti susitikimų penktadienio popietę, nes dauguma slovakų tuo metu važiuoja į savo sodybas užmiestyje. Apranga turėtų būti konservatyvi. Vyrams dera vilktis tamsų kostiumą su kaklaraiščiu, o moterims rengtis kukliai. Nerekomenduojama vilktis ryškiaspalvių rūbų.

Pirmasis susitikimas

Susitinkant su partneriais ranką paspausti reiktų tvirtai ir žiūrėti tiesiai į akis, priešingu atveju jie pamanys, kad esate silpnas ir kažką slepiate. Priėmėjas visada ranką ištiesia pirmas. Spaudžiant rankas sakoma „dobre den“ („laba diena“), „dobrý večer“ („labas vakaras“) ar sutikimo frazes, pavyzdžiui, „vítáj vás“ („sveiki atvykę“) ar „těší mne, že vás mohu přivítat v naší společnosti“ (malonu jus priimti į mūsų draugiją). Susitikimų pradžioje išdalijamos verslo kortelės, dažniausiai slovakų kalba. Vyresnės kartos atstovai pradžioje gali papasakoti apie savo šalį, tuo tarpu jaunesni iš karto linkę pereiti tiesiai prie reikalų. Po pasisveikinimo stovėkite tol, kol jums pasiūlys atsisėsti, nes gali būti, kad jums yra specialiai skirta vieta. Per pirmuosius susitikimus siekiama su partneriais sukurti pasitikėjimą. Pirmą kartą susitikimui gali vadovauti žemesnio rango vadybininkas, o prieš dalykinį pokalbį bandoma geriau pažinti pašnekovą.

 

Atvejis

Lietuvių k.

Slovakų k.

Kabutės

Įmonių pavadinimai skiriami kabutėmis: UAB „Ars libri“, bet rašant didžiosiomis raidėmis, kabutės nededamos, pvz., UAB ARS LIBRI.

Produktų pavadinimai skiriami pasviruoju šriftu ar kabutėmis

Įmonių pavadinimai neskiriami kabutėmis: Akciová spoločnosť Slovnaft.

 

Procentai

15 %

15 %

Matavimo vnt.

100 g

100 g

Vienaskaita ir daugiskaita

Vartojami abu variantai. Pvz.: „sūdyta silkė“ ir „sūdytos silkės“.

Vartojami abu variantai.

 

www.arslibri.lt

Toliau skaitykite

Lietuvoje sukurtas pirmasis turistinis autobusas
Lietuvoje sukurtas pirmasis turistinis autobusas
2018-09-20

„ALTAS komercinis transportas“ sukūrė pirmąjį keleivinį turistinį midi autobusą „ALTAS Viator“. Rugsėjį jis pristatomas Lietuvoje ir svarbiausioje komercinio transporto sektoriui tituluojamoje parodoje Vokietijoje IAA 2018 (vok. Internationale Automobil-Ausstellung), kuri vyksta rugsėjo 20-27 dienomis Hanoveryje.

Ūkio ministras V. Sinkevičius: „Lietuvos verslas atranda nišą Vokietijos automobilių pramonėje“
Ūkio ministras V. Sinkevičius: „Lietuvos verslas atranda nišą Vokietijos automobilių pramonėje“
2018-09-14

Inovatyvios Lietuvos įmonės ir startuoliai galėtų tapti stipriais partneriais Vokietijos automobilių pramonei tobulinant ateities transporto priemones, o šalies inžinerinė pramonė jau dabar atranda bendradarbiavimo galimybių su Vokietijos automobilių gamintojais, teigia Vokietijoje viešintis ūkio ministras Virginijus Sinkevičius. Kartu su Lietuvos verslo delegacija ministras dalyvauja susitikimuose su Vokietijos pramonės įmonėmis, taip pat šios šalies verslininkams ir politikams pristato investicinę aplinką ir šalies gamybos bei inžinerinės pramonės potencialą.