„Versli Lietuva“ analizė: lėtesnis, bet užtikrintas eksporto augimas išliks

2019-09-26
„Versli Lietuva“ analizė: lėtesnis, bet užtikrintas eksporto augimas išliks

Nors Lietuvos eksporto tempai lėtėja, bet Lietuvos eksporto vertė išlieka istorinėse aukštumose. Per pirmąjį šių metų pusmetį lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė (be energetinių produktų) siekė 7,1 mlrd. eurų, paslaugų eksporto vertė buvo 5,5 mlrd. eurų, o reeksporto – 5,6 mlrd. eurų. Palyginimui, tokiu pačiu laikotarpiu 2018 metais, Lietuvos eksportas atitinkamai siekė 6,6 mlrd. eurų, 4,5 mlrd. eurų, 5,2 mlrd. eurų.

Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ prognozuoja, kad lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) eksportas 2019 m. augs 7,4 proc. iki 14,5 mlrd. eurų, paslaugų – 14,1 proc. iki 11,0 mlrd. eurų, prekių reeksportas (be energetinių produktų) – 7,1 proc. iki 11,3 mlrd. eurų. Atitinkamai 2020 m. lietuviškų prekių eksportas (be energetinių produktų) turėtų augti 6,8 proc. iki 15,5 mlrd. eurų, paslaugų – 6,4 proc. iki 11,8 mlrd. eurų, reeksportas (be energetinių produktų) – 9,0 proc. iki 12,3 mlrd. eurų.

„Atsižvelgiant į ekonominę padėtį tarptautinėje rinkoje ir įvertinus šių metų Lietuvos eksporto tendencijas, 2019 ir 2020 metų Lietuvos eksporto plėtros prognozė išlieka tvari. Eksporto perspektyvos toliau didėja paslaugų sektoriui ir reeksporto veikla užsiimančioms Lietuvoje veikiančioms įmonėms. Palyginus su metų pradžioje numatytomis eksporto prognozėmis, paslaugų eksporto prognozes didiname nuo 7,3 proc. iki 14,1 proc., reeksporto  – nuo 6,9 proc. iki 7,1 proc. Nekeičiame tik lietuviškos kilmės prekių eksporto prognozės, manome, kas šių prekių metinis eksporto augimas bus 7,4 proc.“,  – sako Vadimas Ivanovas, „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas.

„Verslios Lietuvos“ analitikų vertinimu, trumpuoju laikotarpiu Lietuvos eksportas turėtų toliau augti dėl išliekančios prekių ir paslaugų paklausos užsienyje, nes svarbiausių Lietuvos prekybos partnerių ekonomikų augimas nesustoja, nors ir bus lėtesnis. „Tarptautinės prekybos plėtra bus nuosaiki, todėl ir šiais metais, ir kitais metais galima tikėtis ir eksporto apimčių, ir eksporto kainų didėjimo. Vertinant ilguoju laikotarpiu lietuviškos kilmės prekių eksporto raidą labiau lemia pasiūlos veiksniai, t. y. gamybos pajėgumai ir darbo sąnaudos“, – pažymi V. Ivanovas.

Anot jo, materialinės investicijos į technologinį gamybos atnaujinimą ir pajėgumų didinimą keletą metų auga, kas reiškia, kad produkcijos pasiūla turėtų augti  ir tai gerina ilgojo laikotarpio lietuviškos kilmės prekių eksporto perspektyvą. „Nerimą kelia tai, kad mažėja dirbančiųjų skaičius apdirbamosios gamybos ir žemės ūkio sektoriuose, o darbo užmokesčio kaštai auga. Tai silpnina lietuviškos produkcijos konkurencingumą ilguoju laikotarpiu“, – sako V.Ivanovas.

 „Verslios Lietuvos“ analitikų vertinimu, ilguoju laikotarpiu Lietuvos eksporto prastėjančias perspektyvas lemia ir rizikos, susijusios  su pasaulio ekonomikos ir tarptautinės prekybos augimo lėtėjimu, ES ir euro zonos šalių ūkio raidos perspektyvomis, taip pat Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES aplinkybėmis.

„Pastaraisiais metais pasaulio ekonomikos augimas buvo spartus dėl monetarinės ir ekspansinės fiskalinės politikos skatinimo priemonių, tačiau be papildomų skatinamųjų priemonių, jis lėtės. 2019 m. tikimasi ekonominio augimo sulėtėjimo euro zonoje, Kinijoje, Indijoje, o JAV ir Japonijoje jis  turėtų būti toks pats kaip 2018 m. Kita vertus, vyraujantys tarptautinės prekybos ginčai tarp JAV, Azijos regiono ir Europos šalių, taip pat lemia nuosaikesnį tarptautinės prekybos augimo tempą“, – teigia jis.

Anot V. Ivanovo, nors ES šalių blokas ir euro zonos valstybių ekonomikos auga, tačiau yra rizika, kad ES narėse ekonomikos augimas 2019-2020 m. lėtės labiau nei tikimasi šiuo metu, pvz., prastėjantys Italijos ekonominiai rodikliai, lėtėjantis Vokietijos ekonomikos augimas. Šių šalių ekonomikos ir ūkio raidos tendencijos daro didelį poveikį viso ES šalių bloko ekonominei raidai. Be to, ES šalių ekonominio augimo perspektyvas mažintų ir JK, kuri turi glaudžius prekybos ryšius su ES šalimis,  išstojimas iš ES be sutarties.

Toliau skaitykite

Sėkmės faktorius tarptautinėje parodoje arba kaip gauti 3 mln. eurų vertės potencialių užsakymų
Sėkmės faktorius tarptautinėje parodoje arba kaip gauti 3 mln. eurų vertės potencialių užsakymų
2020-02-20

Lietuvos baldų gamintojai iš sausį Vokietijoje vykusios tarptautinės baldų parodos „IMM Cologne 2020” parsivežė milijoninės vertės potencialius kontraktus ir pasirašė atstovavimo sutartis su Vokietijos, Belgijos bei Norvegijos partneriais. Parodoje organizuotame VšĮ „Versli Lietuva“ nacionaliniame stende dalyvavo 8 lietuviškų baldų gamintojai, kurie savo produkciją pristatė lankytojams iš 145 pasaulio šalių.

Verslo misijų nauda: gyvų susitikimų metu bendradarbiavimas užsimezga greičiau
Verslo misijų nauda: gyvų susitikimų metu bendradarbiavimas užsimezga greičiau
2019-12-05

Eksporto partnerystės užmezgimui yra svarbus gyvas kontaktas, nes susitikimai su potencialiais partneriais padidina tikimybę, kad užsimezgęs kontaktas virs į kontraktą.  Todėl viena iš eksporto skatinimo priemonių, kurią taiko „Versli Lietuva“  – išvykstamųjų verslo misijų organizavimas. Spalio 23-24 dienomis organizuota verslo misija į Japoniją ir ten vykęs  Lietuvos – Japonijos verslo forumas Lietuvos įmonėms tapo atspirties tašku tiek naujų partnerysčių pradžiai, tiek ir seniai prasidėjusio bendradarbiavimo atnaujinimui.