„Versli Lietuva“ analizė: lėtesnis, bet užtikrintas eksporto augimas išliks

2019-09-26
„Versli Lietuva“ analizė: lėtesnis, bet užtikrintas eksporto augimas išliks

Nors Lietuvos eksporto tempai lėtėja, bet Lietuvos eksporto vertė išlieka istorinėse aukštumose. Per pirmąjį šių metų pusmetį lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė (be energetinių produktų) siekė 7,1 mlrd. eurų, paslaugų eksporto vertė buvo 5,5 mlrd. eurų, o reeksporto – 5,6 mlrd. eurų. Palyginimui, tokiu pačiu laikotarpiu 2018 metais, Lietuvos eksportas atitinkamai siekė 6,6 mlrd. eurų, 4,5 mlrd. eurų, 5,2 mlrd. eurų.

Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ prognozuoja, kad lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) eksportas 2019 m. augs 7,4 proc. iki 14,5 mlrd. eurų, paslaugų – 14,1 proc. iki 11,0 mlrd. eurų, prekių reeksportas (be energetinių produktų) – 7,1 proc. iki 11,3 mlrd. eurų. Atitinkamai 2020 m. lietuviškų prekių eksportas (be energetinių produktų) turėtų augti 6,8 proc. iki 15,5 mlrd. eurų, paslaugų – 6,4 proc. iki 11,8 mlrd. eurų, reeksportas (be energetinių produktų) – 9,0 proc. iki 12,3 mlrd. eurų.

„Atsižvelgiant į ekonominę padėtį tarptautinėje rinkoje ir įvertinus šių metų Lietuvos eksporto tendencijas, 2019 ir 2020 metų Lietuvos eksporto plėtros prognozė išlieka tvari. Eksporto perspektyvos toliau didėja paslaugų sektoriui ir reeksporto veikla užsiimančioms Lietuvoje veikiančioms įmonėms. Palyginus su metų pradžioje numatytomis eksporto prognozėmis, paslaugų eksporto prognozes didiname nuo 7,3 proc. iki 14,1 proc., reeksporto  – nuo 6,9 proc. iki 7,1 proc. Nekeičiame tik lietuviškos kilmės prekių eksporto prognozės, manome, kas šių prekių metinis eksporto augimas bus 7,4 proc.“,  – sako Vadimas Ivanovas, „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas.

„Verslios Lietuvos“ analitikų vertinimu, trumpuoju laikotarpiu Lietuvos eksportas turėtų toliau augti dėl išliekančios prekių ir paslaugų paklausos užsienyje, nes svarbiausių Lietuvos prekybos partnerių ekonomikų augimas nesustoja, nors ir bus lėtesnis. „Tarptautinės prekybos plėtra bus nuosaiki, todėl ir šiais metais, ir kitais metais galima tikėtis ir eksporto apimčių, ir eksporto kainų didėjimo. Vertinant ilguoju laikotarpiu lietuviškos kilmės prekių eksporto raidą labiau lemia pasiūlos veiksniai, t. y. gamybos pajėgumai ir darbo sąnaudos“, – pažymi V. Ivanovas.

Anot jo, materialinės investicijos į technologinį gamybos atnaujinimą ir pajėgumų didinimą keletą metų auga, kas reiškia, kad produkcijos pasiūla turėtų augti  ir tai gerina ilgojo laikotarpio lietuviškos kilmės prekių eksporto perspektyvą. „Nerimą kelia tai, kad mažėja dirbančiųjų skaičius apdirbamosios gamybos ir žemės ūkio sektoriuose, o darbo užmokesčio kaštai auga. Tai silpnina lietuviškos produkcijos konkurencingumą ilguoju laikotarpiu“, – sako V.Ivanovas.

 „Verslios Lietuvos“ analitikų vertinimu, ilguoju laikotarpiu Lietuvos eksporto prastėjančias perspektyvas lemia ir rizikos, susijusios  su pasaulio ekonomikos ir tarptautinės prekybos augimo lėtėjimu, ES ir euro zonos šalių ūkio raidos perspektyvomis, taip pat Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES aplinkybėmis.

„Pastaraisiais metais pasaulio ekonomikos augimas buvo spartus dėl monetarinės ir ekspansinės fiskalinės politikos skatinimo priemonių, tačiau be papildomų skatinamųjų priemonių, jis lėtės. 2019 m. tikimasi ekonominio augimo sulėtėjimo euro zonoje, Kinijoje, Indijoje, o JAV ir Japonijoje jis  turėtų būti toks pats kaip 2018 m. Kita vertus, vyraujantys tarptautinės prekybos ginčai tarp JAV, Azijos regiono ir Europos šalių, taip pat lemia nuosaikesnį tarptautinės prekybos augimo tempą“, – teigia jis.

Anot V. Ivanovo, nors ES šalių blokas ir euro zonos valstybių ekonomikos auga, tačiau yra rizika, kad ES narėse ekonomikos augimas 2019-2020 m. lėtės labiau nei tikimasi šiuo metu, pvz., prastėjantys Italijos ekonominiai rodikliai, lėtėjantis Vokietijos ekonomikos augimas. Šių šalių ekonomikos ir ūkio raidos tendencijos daro didelį poveikį viso ES šalių bloko ekonominei raidai. Be to, ES šalių ekonominio augimo perspektyvas mažintų ir JK, kuri turi glaudžius prekybos ryšius su ES šalimis,  išstojimas iš ES be sutarties.

Toliau skaitykite

Lietuvos eksportuotojai atsiveriančią Kinijos rinką užkariauja parodoje „China International Import Expo 2019”
Lietuvos eksportuotojai atsiveriančią Kinijos rinką užkariauja parodoje „China International Import Expo 2019”
2019-11-06

Eksporto į Kiniją kelią Lietuvos įmonės grindžia antrus metus dalyvaudamos vienoje didžiausių ir geidžiamiausių pasaulio rinkų vyksiančioje parodoje „China International Import Expo 2019”. Net dvejose nacionaliniuose stenduose 16 įmonių iš Lietuvos lapkričio 5-10 dienomis siekia išsiskirti kinų itin gerai vertinama lietuviškų prekių kokybe ir maksimaliai išnaudoti šalies, kuri pradėjo aktyviai plėsti savo prekybos ryšius su pasauliu, galimybes.

Lietuvos IRT sektoriaus įmonės jau skaičiuoja rezultatus po Berlyne vykusios parodos „Smart Country Convention“
Lietuvos IRT sektoriaus įmonės jau skaičiuoja rezultatus po Berlyne vykusios parodos „Smart Country Convention“
2019-11-04

Tris dienas, spalio 22 – 24 dienomis, vykusios parodos „Smart Country Convention“ metu, 15-os Lietuvos IRT sektoriaus įmonių atstovai įrodė, kad Lietuva turi kuo didžiuotis skaitmenizacijos ir informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityse. Vokietijos atstovus labiausiai stebino galimybės didžiąją dalį institucijų teikiamų paslaugų Lietuvoje gauti elektroniniu būdu, išvystyta mūsų šalies IT infrastruktūra bei inovatyvių sprendimų spektras. Lietuvos įmonių sprendimai susilaukė didelio dėmesio iš Vokietijos viešojo ir privataus sektorių atstovų.