Vykstu verslo vizito į Lenkiją, ką svarbu žinoti?

2018-12-07
Vykstu verslo vizito į Lenkiją, ką svarbu žinoti?

Lenkija yra tarp trijų pagrindinių Lietuvos užsienio prekybos partnerių, lietuviškų prekių eksportas pernai viršijo 1,4 mlrd. eurų. Tai pagrindinė užsienio rinka Lietuvos verslininkams, prekiaujantiems plastiku ir jo dirbiniais, pienu ir jo produktais, gyvūnais.

Lenkijos verslo kultūra panaši į esančias Vakarų Europoje, o skirtumus suformavo skirtinga kultūrine ir istorinė patirtis, pavyzdžiui, lenkai yra kiek didesni formalistai nei Vakarų verslininkai, jie taip pat linkę bendrauti tiesmukai. Susitikimų metu lenkai linkę išlaikyti profesionalumą ir iš karto spręsti svarbiausius klausimus. Susitikimų pradžioje visi būtinai paspaudžia rankas, o vienas į kitą kreipiasi naudodami vardą ir pavardę. Derybose vertinamas sąžiningumas ir pasitikėjimas, ir geriau, jei jose užsienio verslininką atstovauja tokio paties rango asmuo, kaip ir lenkiškoje pusėje.

Lenkai dažniausiai sako, ką galvoja, ir iš karto eina prie reikalo, ypač jei jų nuomonė priešinga ir jie nesutinka. Jei pyksta ar susierzina, lenkų verslininkas gali ir neslėpti savo emocijų. Jie dažnai nemoka duoti teigiamo grįžtamojo ryšio, todėl nuomonę pradeda nuo kritikos. Jie gali labai realistiškai vertinti reikalus ir dažnai atrodo cinikai. Lenkams nebūdinga demonstruoti perdėto entuziazmo, jie veikiau linkę vadovautis požiūriu „tikėkis blogiausio ir tada būsi maloniai nustebintas“. Versle lenkai telkia dėmesį į konkrečius veiksmus, duodančius apčiuopiamus rezultatus. Kadangi lenkai lėtai atsakinėja į elektroninius laiškus, kitiems gali pasirodyti nesidomintys reikalu ar stačiokai.

Tarp jaunesnės ir vyresnės verslininkų kartų justi skirtumai. Jaunesni verslininkai linkę vadovautis Vakarų Europos ar Amerikos patirtimi ir kultūra plėtojant verslą, tačiau vyresnės kartos lenkai turi polinkį į biurokratizmą, hierarchiškumą, jie prisimena sovietinių laikų tradicijas ir dažnai tai yra jų mentaliteto dalis.

Lenkijos pirkėjai yra vis dar labai jautrūs kainai, todėl verslo susitikimų metu kainos klausimas iškyla gana anksti. Iš užsienio verslininko susitikimo metu lenkai tikisi aiškaus ir suprantamo pristatymo, grįsto skaičiais ir argumentais. Pirmasis susitikimas greičiausia bus trumpas ir tiesiai apie reikalus, lenkai norės žinoti apsilankymo tikslą ir galimo bendradarbiavimo apimtį.

Ar verslo vizitas buvo sėkmingas, galima spręsti iš potencialaus užsakovo elgesio. Jei jie atrodo atsipalaidavę ir nevengia akių kontakto, juo geriau jums. Susitikimo pabaigoje įprasta apsikeisti vizitinėmis kortelėmis.

Toliau skaitykite

Ekonomikos ir inovacijų ministerija inovatyvioms idėjoms įgyvendinti skiria 68 mln. eurų
Ekonomikos ir inovacijų ministerija inovatyvioms idėjoms įgyvendinti skiria 68 mln. eurų
2019-01-24

Bendriems mokslo ir verslo projektams, kuriuos įgyvendinant planuojama sukurti nemažai inovatyvių produktų, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė beveik 68 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicijų.

Ūkio ministerija eksporto rinkų ieškantiems verslo klasteriams skiria 3,6 mln. eurų
Ūkio ministerija eksporto rinkų ieškantiems verslo klasteriams skiria 3,6 mln. eurų
2018-12-19

Ūkio ministerija į verslo klasterius susibūrusioms įmonėms skiria 3,6 mln. eurų, kuriuos jos galėtų panaudoti eksporto rinkų paieškai ir pozicijoms stiprinti rinkose, į kurias jau eksportuoja.