Vykstu verslo vizito į Norvegiją, ką svarbu žinoti?

2018-06-30
Vykstu verslo vizito į Norvegiją, ką svarbu žinoti?

Kasmet Lietuvos eksporto vertė į Norvegiją auga. Didžiąją eksporto dalį sudaro mediena, baldai ir medienos dirbiniai, metalai bei žemės ūkio, maisto produktai. Taip pat pastaraisiais metais pastebimas aktyvesnis norvegų susidomėjimas Lietuvos įmonių gaminama produkcija dėl aukštos kokybės. Tad siekiant užmegzti stipresnius santykius su norvegais, svarbu žinoti esminius bendravimo ir bendradarbiavimo niuansus.

Pagrindinės elgesio normos

Norvegai yra pakankamai neformalūs ir jau pirmųjų susitikimų metu yra linkę prisistatyti pirmuoju vardu, nevengia akių kontakto bei tvirto rankos paspaudimo. Su kiekvienu dalyviu asmeniškai pasisveikinkite ir atsisveikinkite pasausdami ranką.

Norvegų elgsenoje atsispindintis lygybės principas, kuris teigia, kad žmogus neturėtų tikėti, kad yra geresnis, protingesnis, daugiau žinantis ar svarbesnis už kitus. Šis principas yra taikomas ir verslo santykiuose. Verslo susitikimų metu nereikėtų išreikšti individualaus pranašumo prieš partnerius, tai gali būti traktuojama kaip nepagarba. Norvegai nemėgsta perdėto pompastiškumo, perdėto pasitikėjimo savimi. Svarbu pabrėžti faktus, savybes ir esant trūkumams.

Susitikimai su norvegais turi būti derinami iš anksto – kuo ankščiau, tuo geriau. Į susitikimus svarbu nevėluoti, jei vėluojate bent 5 minutes, būtinai praneškite apie tai ir paaiškinkite situaciją. Tokia smulkmena kaip vėlavimas gali sugriauti galimą sandorį. Patartina prieš susitikimą nusiųsti susitikimo darbotvarkę, kad norvegai galėtų taip pat ateiti pasiruošę. Susitikimų metu pristatymai turi būti reprezentatyvūs, iliustruoti įvairiomis lentelėmis, grafomis, grįstomis analizės duomenimis.

Verslo sandorių sudarymas

Siekiant sudaryti sandorį su norvegais, svarbu yra užtikrinti pasitikėjimą, tad patartina pateikti išsamią ir tikslią informaciją apie organizaciją dar prieš pirmąjį susitikimą. Nors Norvegijos kompanijose vyrauja neformalus bendravimo stilius, tačiau santykių kūrimas gali užtrukti ilgai. Tai priklauso nuo profesionalumo, terminų laikymosi ir kokybės užtikrinimo. Išsami situacijos analizė, savo verslo srities ir aplinkos išmanymas, konkretūs ir įmonei pritaikyti pasiūlymai, lankstumas patvirtina rimtą pasiryžimą vykdyti sandorį.

Sprendimas sudaryti sandorį gali užtrukti, kadangi norvegai linkę įvertinti įvairias alternatyvas. Dažnai kaina yra svarbiausias sprendimo priėmimo veiksnys. Taip pat svarbu pabrėžti, kad reikėtų vengti spaudimo pardavimo taktikų, kadangi jos gali atbaidyti partnerį.

Esminiai aspektai, siekiant sėkmingo bendradarbiavimo su norvegais

Norvegijos įmonės kelia aukštus standartus gaminiams bei yra nemažai įvairių papildomų reikalavimų, kuriuos turi žinoti dirbantieji su Norvegija, juos taikyti. Taip pat Norvegijos įmonės kelia aukštus standartus socialinei atsakomybei, todėl svarbu atsižvelgti į įmonės indėlį socialinių problemų sprendimui, laikytis aukštų aplinkosaugos reikalavimų.

Norint įgyti didesnį pasitikėjimą bei išvengti kalbos barjero, projektų vadovai, dirbantys su Norvegija, turi mokėti norvegų kalbą. Taip pat visi dokumentai bei komunikacija turi vykti norvegų kalba.

Toliau skaitykite

Talentų reitinge Lietuvą smukdo neefektyvios investicijos į švietimo sistemą
Talentų reitinge Lietuvą smukdo neefektyvios investicijos į švietimo sistemą
2018-11-20

IMD Pasaulio talentų reitinge (IMD World Talent Report 2018) Lietuva krenta žemyn antrus metus iš eilės. Šiemet iš 33 vietos Lietuva nukrito trimis pozicijomis į 36 vietą. Tuo tarpu Latvija šiais metais išlaikė 35 poziciją, Estija vienu laipteliu pakilo aukščiau iš 27 į 28 poziciją, o kaimyninė Lenkija kaip ir Lietuva leidosi žemyn –  iš 34 į 38 vietą.

Lietuvos gynybos sektoriaus plėtrai telkiamas verslo ir mokslo potencialas
Lietuvos gynybos sektoriaus plėtrai telkiamas verslo ir mokslo potencialas
2018-11-15

Gynybos ir saugumo pramonei visame pasaulyje produkciją gali gaminti beveik visų šakų Lietuvos pramonės įmonės. Dauguma jų kuria plačios paskirties gaminius, kurie gali būti pritaikomi ir kariuomenei, o dalis sugeba jau dabar įgyvendinti specialius užsakymus iš gynybos struktūrų. Lietuvos gynybos sektorius yra vienas iš tų, kuris šiuo metu auga sparčiausiai, tačiau tolesnei jo plėtrai reikalinga kryptinga valstybės parama, skatinanti kurti inovacijas kariuomenei.