Vykstu verslo vizito į Norvegiją, ką svarbu žinoti?

2018-06-30
Vykstu verslo vizito į Norvegiją, ką svarbu žinoti?

Kasmet Lietuvos eksporto vertė į Norvegiją auga. Didžiąją eksporto dalį sudaro mediena, baldai ir medienos dirbiniai, metalai bei žemės ūkio, maisto produktai. Taip pat pastaraisiais metais pastebimas aktyvesnis norvegų susidomėjimas Lietuvos įmonių gaminama produkcija dėl aukštos kokybės. Tad siekiant užmegzti stipresnius santykius su norvegais, svarbu žinoti esminius bendravimo ir bendradarbiavimo niuansus.

Pagrindinės elgesio normos

Norvegai yra pakankamai neformalūs ir jau pirmųjų susitikimų metu yra linkę prisistatyti pirmuoju vardu, nevengia akių kontakto bei tvirto rankos paspaudimo. Su kiekvienu dalyviu asmeniškai pasisveikinkite ir atsisveikinkite pasausdami ranką.

Norvegų elgsenoje atsispindintis lygybės principas, kuris teigia, kad žmogus neturėtų tikėti, kad yra geresnis, protingesnis, daugiau žinantis ar svarbesnis už kitus. Šis principas yra taikomas ir verslo santykiuose. Verslo susitikimų metu nereikėtų išreikšti individualaus pranašumo prieš partnerius, tai gali būti traktuojama kaip nepagarba. Norvegai nemėgsta perdėto pompastiškumo, perdėto pasitikėjimo savimi. Svarbu pabrėžti faktus, savybes ir esant trūkumams.

Susitikimai su norvegais turi būti derinami iš anksto – kuo ankščiau, tuo geriau. Į susitikimus svarbu nevėluoti, jei vėluojate bent 5 minutes, būtinai praneškite apie tai ir paaiškinkite situaciją. Tokia smulkmena kaip vėlavimas gali sugriauti galimą sandorį. Patartina prieš susitikimą nusiųsti susitikimo darbotvarkę, kad norvegai galėtų taip pat ateiti pasiruošę. Susitikimų metu pristatymai turi būti reprezentatyvūs, iliustruoti įvairiomis lentelėmis, grafomis, grįstomis analizės duomenimis.

Verslo sandorių sudarymas

Siekiant sudaryti sandorį su norvegais, svarbu yra užtikrinti pasitikėjimą, tad patartina pateikti išsamią ir tikslią informaciją apie organizaciją dar prieš pirmąjį susitikimą. Nors Norvegijos kompanijose vyrauja neformalus bendravimo stilius, tačiau santykių kūrimas gali užtrukti ilgai. Tai priklauso nuo profesionalumo, terminų laikymosi ir kokybės užtikrinimo. Išsami situacijos analizė, savo verslo srities ir aplinkos išmanymas, konkretūs ir įmonei pritaikyti pasiūlymai, lankstumas patvirtina rimtą pasiryžimą vykdyti sandorį.

Sprendimas sudaryti sandorį gali užtrukti, kadangi norvegai linkę įvertinti įvairias alternatyvas. Dažnai kaina yra svarbiausias sprendimo priėmimo veiksnys. Taip pat svarbu pabrėžti, kad reikėtų vengti spaudimo pardavimo taktikų, kadangi jos gali atbaidyti partnerį.

Esminiai aspektai, siekiant sėkmingo bendradarbiavimo su norvegais

Norvegijos įmonės kelia aukštus standartus gaminiams bei yra nemažai įvairių papildomų reikalavimų, kuriuos turi žinoti dirbantieji su Norvegija, juos taikyti. Taip pat Norvegijos įmonės kelia aukštus standartus socialinei atsakomybei, todėl svarbu atsižvelgti į įmonės indėlį socialinių problemų sprendimui, laikytis aukštų aplinkosaugos reikalavimų.

Norint įgyti didesnį pasitikėjimą bei išvengti kalbos barjero, projektų vadovai, dirbantys su Norvegija, turi mokėti norvegų kalbą. Taip pat visi dokumentai bei komunikacija turi vykti norvegų kalba.

Toliau skaitykite

Reikšmingą postūmį prekybai su Kinija suteiks bendradarbiavimas su banku
Reikšmingą postūmį prekybai su Kinija suteiks bendradarbiavimas su banku
2018-07-09

„Versli Lietuva“ ir Kinijos bankas „Bank of China Limited“ pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, suteikiantį galimybę Kinijos ir Lietuvos verslo bendruomenėmis efektyviau bendradarbiauti prekybos, investicijų, paslaugų ir pramonės srityje. Bendradarbiavimo susitarimas pasirašytas liepos 7 d. per Kinijos bei Vidurio ir Rytų Europos šalių vyriausybių vadovų susitikimą Sofijoje.

Į ką atkreipti dėmesį ruošiantis verslo vizitui į PAR
Į ką atkreipti dėmesį ruošiantis verslo vizitui į PAR
2018-06-29

Pietų Afrikos Respublika dar menkai pažįstama Lietuvos verslininkams, į šią šalį pernai eksportavusiems lietuviškos kilmės prekių už kiek mažiau nei 46 mln. eurų. Daugiau nei pusę viso eksporto sudaro javai ir jų gaminiai. Norintys užmegzti verslo santykius su tolima Afrikos šalimi turėtų ne tik įvertinti kultūrinius skirtumus, bet ir tai, kad tai daugiakultūrinė valstybė, kurios skirtingi gyventojai gali turėti skirtingas verslo tradicijas.