logo
search menu open menu close
  • Verslauk - Versli LietuvaVerslauk
  • Plėskis - Versli LietuvaPlėskis
  • Eksportuok - Versli LietuvaEksportuok
  • Analitika - Versli LietuvaAnalitika
  • Paslaugos - Versli LietuvaPaslaugos
  • Naujienos - Versli LietuvaNaujienos
  • Renginiai - Versli LietuvaRenginiai
  • Versli LietuvaApie mus
  • Kontaktai - Versli LietuvaKontaktai
  • Verslauk - Versli LietuvaVerslauk
  • Plėskis - Versli LietuvaPlėskis
  • Eksportuok - Versli LietuvaEksportuok
  • Analitika - Versli LietuvaAnalitika
  • Paslaugos - Versli LietuvaPaslaugos
  • Naujienos - Versli LietuvaNaujienos
  • Renginiai - Versli LietuvaRenginiai
  • Versli LietuvaApie mus
  • Kontaktai - Versli LietuvaKontaktai
Naujienlaiškis
Prenumeruokite naujienlaiškį ir sužinokite naujienas pirmieji
Sutinku su Inovacijų agentūros privatumo politika.
Naujienlaiškis užsakytas sėkmingai!
Konsultuokitės su mumis
  • LT
  • EN

Pagrindinis Plėskis Internete karantino nėra E. komercijos skaitykla ES bendroji skaitmeninė rinka – moderni tarpvalstybinė e.prekyba

ES bendroji skaitmeninė rinka – moderni tarpvalstybinė e.prekyba

Galvojant apie e. prekybos plėtrą kitose šalyse, daugeliui e. parduotuvių susirūpinimą kelia nacionalinių mokesčių ar sutarčių teisės taisyklių skirtumai, skirtingos vartotojų apsaugos taisyklės ar didelės siuntimo sąnaudos. Tačiau vienas iš Europos Sąjungos bendrosios skaitmeninės rinkos uždavinių yra užtikrinti vartotojams ir įmonėms geresnes sąlygas pirkti ir parduoti prekes būtent visoje Europoje ir sukurti tinkamas sąlygas e. prekybos suklestėjimui. Galima tikėtis, kad netolimoje ateityje pardavinėti iš e. parduotuvės visoje ES bus taip pat paprasta kaip ir savo šalyje. Pateikiame pagrindines tarpvalstybinės e. prekybos kliūtis ir kaip jos yra šalinamos.

Suvienodintos e. prekybos taisyklės

  • Dėl to, kad veikia 28 skirtingų valstybių narių vartotojų apsaugos ir sutarčių teisė, įmonės nenori prekiauti tarpvalstybiniu mastu, o vartotojai negali pasinaudoti konkurencingiausiais pasiūlymais ir visa įmanoma interneto pasiūla.

2019 m. ES Taryba priėmė dokumentų rinkinį, kurį  sudaro Skaitmeninio turinio direktyva ir Prekių pirkimo – pardavimo direktyva. Šių teisės aktų tikslas – suvienodinti ir užtikrinti aukšto lygio apsaugą ir teisinį tikrumą Europos vartotojams, ypač jiems perkant kitose valstybėse, ir sudaryti palankesnes sąlygas įmonėms, pardavinėti visoje ES. Supaprastintos ir modernios internetinio ir skaitmeninio tarpvalstybinio apsipirkimo taisyklės paskatins daugiau įmonių pardavinėti kitose valstybėse narėse internetu ir padidins vartotojų pasitikėjimą tarpvalstybine e. prekyba.

Ši direktyva Lietuvoje turėtų būti pradėta taikyti nuo 2022 m. sausio 1 d.

 PVM – vieno langelio principas

  • ES įmonei, kuri nori prekiauti tarpvalstybiniu mastu, laikytis PVM taisyklių kasmet kainuoja mažiausiai 5 000 EUR už kiekvieną tikslinę valstybę narę.
  • ES įmonės kenčia nuo didelių iškraipymų, kuriuos sukelia ne ES įmonių tiekiamos PVM neapmokestinamos prekės. Šie iškraipymai kasmet sumažina ES įmonių apyvartą iki 4,5 mlrd. EUR.

2017 m. Europos Taryba priėmė naujas taisykles, kad interneto įmonėms būtų lengviau vykdyti su PVM susijusias prievoles.  Pagal šias taisykles sukurta vieno langelio principu grindžiama minisistema – MOSS, skirta nuotolinės prekybos PVM registruoti. Pardavėjai, viršiję 10 000 Eur vertės metinę prekių tiekimo ribą, turės galimybę užsiregistruoti PVM mokėtojais tik vienoje ES šalyje, kuri surinks ir paskirstys kitoms ES šalims priklausantį PVM. Startuoliams bei mažoms ir vidutinėms įmonėms, kurios vykdo tarpvalstybinę internetinę prekybą mažesnės vertės nei 10 000 Eur per metus, bus taikomos PVM taisykles, kurios yra jos įsisteigimo šalyje. Kadangi nuotolinę prekybą vykdantiems subjektams nebereikės registruotis PVM mokėtojais skirtingose šalyse, taip bus sumažinta jiems tenkanti administracinė našta.

Taip pat naujosiomis taisyklėmis panaikinta išimtis, taikoma mažesnės nei 22 Eur vertės siuntoms ne iš ES, kitaip vadinama „Ali Express“ pakeitimais. Siuntiniams iš trečiųjų šalių, nepriklausomai nuo jų vertės, bus skaičiuojamas PVM, taip suvienodinant trečiųjų šalių ir Lietuvoje esančių pardavėjų konkurencines sąlygas.

Naujosios PVM taisyklės e. prekyboje bus pradėtos taikyti nuo 2021 m. liepos 1 d. Lietuvoje jau yra parengti atitinkami PVM įstatymo pakeitimai, įgyvendinant nurodytas taisykles, kuriems jau pritarė Vyriausybė.

Supaprastinta PVM sistema e. prekyboje neabejotinai palengvins e. prekybą vykdančioms įmonėms administracinę naštą, padės sutaupyti išlaidų bei padės užtikrinti sąžiningą konkurenciją ES rinkoje veikiantiems verslininkams.

 Nepagrįsto geoblokavimo  draudimas

  •  74 proc. Europos vartotojų centrų tinklą pasiekusių skundų yra susiję su vartotojais, kurie pirkdami internetu iš kitos valstybės narės susiduria su kainų skirtumais ar kitu diskriminavimu dėl geografinės padėties.

Nuo 2018 m. įsigaliojo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl nepagrįsto geografinio blokavimo, kuriuo yra draudžiama pardavėjų internetu praktika, kai pardavimas internetu į užsienį apribojamas priklausomai nuo pirkėjo pilietybės, gyvenamosios vietos ar įsisteigimo vietos. Panaikinus geografinį blokavimą ES vartotojai ir įmonės gali visapusiškai naudotis bendrąja rinka – pasirinkimu ir mažesnėmis kainomis.

Lietuvoje Reglamento vykdymo priežiūrą, vartotojų diskriminavimo atvejais, vykdo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kurios padalinys Europos vartotojų centras teikia praktinę pagalbą vartotojams, susidūrusiems su problemomis perkant kitoje ES valstybėje narėje. Reglamento nuostatų nesilaikantiems verslininkams gali būti taikomos Vartotojų teisių apsaugos įstatyme numatytos ekonominės sankcijos.

Daugiau informacijos apie geoblokavimą leidinyje „Geografinio blokavimo reglamento taikymas elektroninės prekybos srityje. Klausimai ir atsakymai“.

Skaidresnis siuntų pristatymas

  • 62 proc. įmonių, kurios norėtų pardavinėti internetu kitoms ES šalims, teigia, kad problemų kelia pernelyg didelės pristatymo sąnaudos, jos yra nuo trijų iki penkių kartų didesnės nei pristatymo šalyje kainos.

Nuo 2018 m. galioja Tarpvalstybinių pristatymo paslaugų reglamentas, kuriame reikalaujama, kad siuntų pristatymo paslaugų tiekėjai pateiktų informaciją apie kainas nacionalinėms reguliavimo institucijoms, kad šios galėtų ivertinti ir pateikti ataskaitą, ir taip geriau kontroliuoti paslaugų tiekėjus. Šios taisyklės siekia garantuoti siuntimo kainų skaidrumą ir konkurenciją, kad būtų lengviau rasti pigesnį siuntimo į kitas ES šalis variantą. ES bendrovės, teikiančios tarptautinių siuntinių pristatymo paslaugas, turi kasmet pateikti viešą kainoraštį, jį rasite čia. Šia priemone galite pasinaudoti tikrindami, kokiomis siuntinių pristatymo paslaugomis galite naudotis siųsdami siuntinius ES.

Išsamiau apie ES bendrosios rinkos strategiją skaitykite Europos Komisijos komunikate.

 

 

Ar šis puslapis buvo naudingas?
Ačiū už atsiliepimą
Taip
Ne
Konsultuokitės su mumis

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Sutinku su „Versli Lietuva“ privatumo politika.

Kontaktai

Viešoji įstaiga Inovacijų agentūra
Juozo Balčikonio g. 3, LT-08247, Vilnius, Lietuva

 

Administracijos tel. nr. 8 620 75 756
el. p. info@inovacijuagentura.lt

 

Konsultacijų tel. nr. 8 700 77 055
el. p. konsultacijos@inovacijuagentura.lt

 

 

Darbo valandos

Pirmadienis – penktadienis 8.00 – 17.00

Pietų pertrauka 12.00 – 13.00

Privatumo politika
facebook linkedin instagram

Mes naudojame slapukus, kad pagerintume jūsų patirtį naudojantis šia svetaine. Spauskite „Patvirtinti“, jog perskaitėte ir priimate mūsų slapukų politiką.

Galite blokuoti slapukų naudojimą arba juos išjungti nustatymuose.

Versli Lietuva
Slapukų politika

Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).

Būtinieji slapukai

Šie slapukai leidžia interneto svetainei įsiminti jūsų pasirinktus dalykus (tokius, kaip pvz. jūsų miestas, kalba ar regionas) ir pasiūlyti patobulintas, jums asmeniškai pritaikytas funkcijas. Šių slapukų renkamą informaciją galima padaryti anoniminę, be to, jie negali stebėti jūsų naršymo veiklos kitose interneto svetainėse.

Jei išjungsite šį slapuką, mes negalėsime išsaugoti jūsų nuostatų. Tai reiškia, kad kiekvieną kartą, kai lankotės šioje svetainėje, reikės dar kartą įjungti arba išjungti slapukus.

Trečiųjų šalių slapukai

Šis puslapis naudoja Google Analytics surinkti anoniminei informacijai apie vartotojus, tokiai kaip lankytojų skaičius ar populiariausi puslapiai interneto svetainėje.

Pirmiausia įgalinkite Būtinuosius slapukus, jog galėtume išsaugoti jūsų nustatymus!